Předchozí
1 z 2
Další

„Hodná holka, tak a ukaž zuby, zuby,“ pokračuje série příkazů. K feně maďarského ohaře se sklání rozhodčí a zkušeným okem hodnotí otevřenou tlamu. „Úplný chrup, nůžkový skus,“ zní verdikt, po kterém se majitelka spokojeně usměje. Dobře to dopadlo, z výstavního kruhu odchozí s kokardou a posudkem, který Coře potvrdil nejlepší známku.

Aron si prožil těžké chvíle, teď čeká na nový domov
Pes se zlomenou duší. Aron stále čeká na nový domov

To, co fena a její majitelka absolvovali ve sváteční pondělí na Podkrušnohorské oblastní výstavě psů loveckých plemen, byla rutina každého vystavovatele psů. Po roce covidové pauzy se opět toto odvětví kynologie rozjíždí a majitelé psů mají opět příležitost své miláčky prezentovat.

NEZBYTNÁ POVINNOST I VÁŠEŇ

Většina páníčků cítí, že zrovna ten jejich pes by mohl být tím nejkrásnějším na světě, nebo alespoň kraji či republice. Pokud si to chtějí potvrdit, vyráží na výstavu psů. Pro některé je to zase podmínka chovatelství. Může jít o hodně. „Výstavy jsou jednou z podmínek uchovnění jedince. Každý chovatelský klub si definuje podmínky. Samotná výstava není jen o přehlídce krásy, ale hlavně o tom, jak daný jedinec odpovídá standardu plemene,“ vysvětluje Michaela Chudá, ředitelka podkrušnohorské oblastní výstavu.

Býk Gerik z Cunkova.
Vysoké částky nejen za umělecká díla. Plemenného býka vydražili za 150 tisíc

Standard plemene udává, jak má být daný pes vysoký v kohoutku,délku lebky, postavení končetin, výraz v obličeji nebo i osrstění. Každý nedostatek, který rozhodčí odhalí, snižují známku a naději, že se pes stane po exteriérové stránce takzvaným adeptem chovu. „Z vystavování i dalšího chovu se vyloučí jedinci s chybami, jež by se mohly přenášet geneticky dál. Jde především o chybějící zuby, vady skusu, očí nebo pohlavních orgánů,“ vyjmenovává Chudá. Rozhodčí, kteří psi posuzují, hodnotí také povahu. Agresivní psi jsou z posuzování vyloučeni.

K vynikajícímu výsledku ale jen genetika většinou nestačí. Škálu hodnocení udává Výstavní řád Českomoravské kynologické unie, která zastřešuje českou kynologii a je členem Mezinárodní kynologické federace (FCI). Každá známka má své podmínky.

JEN GENETIKA NESTAČÍ

Takto jsou popsány ve výstavním řády ty, které náleží k nejlepší známce Výborná. „Tato známka smí být přiznána jen takovému jedinci, který se velmi přibližuje ideálu, jak ho popisuje standard a je předveden ve výborné kondici,“ uvádí řád. „Jeho povaha musí být harmonická a vyrovnaná. Typem musí pes odpovídat své třídě a musí mít prvotřídní postoj psa. Převaha jeho kvalit musí vyvážit jeho drobné nedostatky. Musí vykazovat typické vlastnosti svého plemene,“ doplňuje definice.

NÁKLONNOST. Sympatie ke stejnému pohlaví projevují zvířata napříč druhovou skladbou.
Když chodí beran s beranem. Tabu pro zvířata neplatí

I výborného jedince může poškodit nedostatečný příprava předvádějícího, takzvaného handlera. Třeba když pes neumí výstavní postoj. „Pokud je nahrbený nebo nedrží zadek nahoru, může ho to, jak se říká zkroutit. Můj pes zase jednu výstavu v kruhu neklusal, ale poskakoval a rozhodčí měl podezření na nesouběžné končetiny,“ vypráví vystavovatel Jan Přidal. Naučit psa správný postoj trvá i několik dní. „Musí se na to pomalu a s chutnou motivací. Takže jsme to dělali tak, že manželka držela v ruce něco dobrého dost daleko od psa, aby za pamlskem natahoval hlavu. A já ho rovnal do postoje,“ popisuje přípravy. Přidal chová lovecké plemeno a cení si na něm především jeho práce v lese. Jsou ale vystavovatelé, pro které je zase exteriér to nejdůležitější. Neváhají psovi denně hodiny upravovat srst a není vůbec výjimečné, že na výstavách potkáte majitele, kteří na místě psům nandavají natáčky nebo si pomáhají fénem.

Několik let existuje pro pořadatele výstav i samotné vystavovatele – tedy majitele psů webový portál, který zahrnuje většinu pořádaných výstav v ČR. Jmenuje se Dogoffice.V Dogoffice vyplní majitel kartu psa, kde vyplní všechny důležité údaje o jedinci i svoje osobní údaje. Nahrává se sem i průkaz původu psa, čímž odpadá starost s posíláním kopie na každou akci zvlášť. Pořadatelé mají vše k náhledu. Papírovým přihláškám odzvonilo.Pořadatelé výstav do profilů psů přidávají výsledky, které jsou tak archivovány.