V ČLÁNKU NAJDETE:
Když nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek může ptákům zachránit i život. Hlavní je ale krmit s mírou, zbytečně nepřekrmovat a hlavně vědět, co je pro ptáčky vhodné a čím bychom jim mohli ublížit. Odměnou je možnost pozorovat různé druhy ptáků, které žijí často skrytě v zahradách a parcích a teď je máme v krmítku téměř na dosah. Děti pak díky pravidelné péči o krmítko budou mít kladný vztah k přírodě a zvířatům.
Ptáci na krmítku:
Čím ptáky přikrmovat
Nejlépe stravitelné a nejprospěšnější jsou pro ptáky, kteří u nás žijí, různá semena, bobule a jiné plody, které najdou v přírodě. Na krmítku proto uvítají například slunečnicová semínka, která jsou navíc plná tuku, důležitého pro jejich přežití v zimě.
„Do krmítka sypeme také obilná zrna jako oves, proso, pšenici a další obiloviny nebo luštěniny,“ uvádí na svém webu Bird Life Česká společnost ornitologická. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin. Pokud máte zahradu a nechali jste pro ně na podzim několik jablek na stromě, jistě to ocenili.
Strakapoudy, brhlíky a sýkory zase nejlépe pohostíme tukovou směsí, kterou můžeme koupit v podobě lojových koulí a nebo si ji sami vyrobit. Koupenou lojovou kouli nezapomeňte před zavěšením vybalit ze síťky, do které by se ptáci mohli zamotat a uhynout.
V zimě bývá u krmítka živo:
Doma si můžete tukové směsi připravit z loje nebo ztuženého rostlinného tuku a směsi drcených ořechů, slunečnice a dalších semínek. Výhodou je, že tuk bude čerstvý a připravíte si jen takové množství, které budou ptáci schopni spotřebovat.
„Budete-li dávat do krmítek i vlašské nebo lískové ořechy, posekejte jádra na malé kousky. Sýkory často vynesou větší části ven z krmítka, ty jim potom spadnou do sněhu a už je nenajdou,“ upozorňuje web záchranné stanice Bartošovice.
Co do krmítka patří
- slunečnicová semínka
- obilná zrna jako oves, proso, pšenice
- luštěniny
- na drobno nasekaná jádra ořechů
- tuková směr s drcenými ořechy a semínky
- jablka
- jeřabiny a šípky
Jak ptáky potěšit
Ptáky není dobré překrmovat. Pokud některá semena v krmítku zůstávají bez povšimnutí a ptáci je nežerou, je lepší je už do krmítka nedávat. Podle ochránců přírody jsou pro ptáky lepší než pečivo speciální směsi, ve kterých jsou zastoupena různá semena, obilniny, vločky a ořechy.
Podívejte se, jak to teď vypadá u krmítka v Makově:
Pokud si budeme chtít s přípravou krmení pro ptáky pohrát, můžeme jim připravit, jak radí iReceptář, výživnou a chuťově zajímavou směs ze strouhaného ovoce a zeleniny, jako jsou jablka, mrkev a další.
„Přidat můžeme i uvařená vajíčka. Také strouhanku, ale v tom případě je potřeba dát si dobrý pozor, aby neobsahovala sůl. Zeleninové a ovocné krmení ptáčkům dopřejme ale jen v případě, kdy není venku silný mráz, aby se z krmení brzy nestala jen tvrdá hrouda,“ dodává iReceptář.
Nahrává se anketa ...
Sůl působí jako jed
Ptáky nikdy nesmíme krmit plesnivým nebo jinak zkaženým krmivem. Nikdy do krmítek nedáváme kořeněné, solené, sladké, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
„Ptákům je dobré předkládat co nejpřirozenější potravu, nevhodné jsou hlavně zbytky z kuchyně. Ty většinou obsahují sůl, která působí jako jed. Pro malé ptáky velikosti čížka může být již jen jedno zrnko soli ze slaného rohlíku smrtelnou dávkou,“ varoval ornitolog Zdeněk Vermouzek.
Co v krmítku být nesmí
- plesnivé a zkažené krmivo
- přepálené kuchyňské zbytky
- slaná, sladká a kořeněná potrava
- strouhanka ze slaných rohlíků
- zbytky koláče, bábovky, vánočky, cukroví
- zbylé solené brambory nebo těstoviny
„Vhodné potraviny z naší kuchyně, jako je vařená rýže, maso nebo lůj, nesmějí být kořeněné, solené, uzené ani přepálené,“ doplňuje informace Česká společnost ornitologická.
Nebezpečná voda
Pro drobné ptáky může být podle ornitologů v zimě nebezpečná i voda. Za mrazu nesmíme vodu ptákům nabízet – rádi se koupou, a pokud promočené peří zmrzne, nemá jejich drobné tělíčko šanci na přežití.
Česká společnost ornitologická doporučuje:
- Pro snížení rizika přenosu nemoci na krmítkách je lepší mít raději víc menších krmítek.
- Krmítka je potřeba pravidelně, jednou týdně, čistit horkou vodou.
- Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm, aby se nekazila.
- Krmítka umisťujeme na klidné a dobře přehledné místo, nejlépe ve stínu, odkud mají ptáci rozhled a mohou včas uniknout před případnými predátory.
- Krmítka umisťujeme daleko od nebezpečných skleněných ploch.