Pandí mravenci nápadně připomínají čínského medvěda pandu. Velmi tomu napomáhá černobílé zbarvení a pokrytí povrchu těla hebkými chloupky. O mírumilovné tvory, které by bylo možné si nechat s klidem procházet po dlani jako třeba berušku, však rozhodně nejde.

Kde pandí mravenci žijí

Vosy z čeledi Mutillidae, běžně nazývané i jako sametoví či panda mravenci, byly poprvé vědecky popsány v roce 1938.

Pocházejí z lesů v Chille a obývají i mírné klimatické pobřežní oblasti a pouště Mexika, Argentiny a Spojených států. Preferují suché a písčité oblasti. Na rozdíl od jiných vos či mravenců žijí spíše samotářským životem, rozhodně nevytvářejí kolonie.


Nahrává se anketa ...

Jak pandí mravenec vypadá

Své pojmenování jako pandí mravenec získal tento tvor díky svému jedinečnému zbarvení, které připomíná pandu. „Na těle má chlupy, které mu dodávají sametový vzhled,“ popsal specializovaný web Biohavoc.

Podívejte se, jak pandí mravenec vypadá:

| Video: Youtube

„Podobnost mravence pandy s ikonickým čínským medvědem je neskutečná. Zejména pak, pokud se jedná o samice,“ citoval National Geographic vědce jménem Denis J. Brothers z University of Kwa-Zulu Natal.

Dále je pandí mravenec charakteristický tím, že …

  • tělo je dlouhé asi 8 milimetrů, na výšku jde pak o dva až tři milimetry
  • má šest nohou
  • má bílou hlavu s černýma očima a bílé tělo s černými znaky
  • má černý hrudník s bílým čtvercem uprostřed
  • na břiše poblíž černě zbarvených nohou jsou dvě černé tečky, kterými prochází čáry až k řitnímu otvoru
  • jejich velmi dobře ovladatelná žihadla se nacházejí v blízkosti úst
  • křídla samce jsou průhledná, zatímco samice křídla nemají

close Na první pohled je docela sympatický tvor. info Zdroj: Wikimedia Commons, Chris Lukhaup, CC BY-SA 4.0 zoom_in

Rovněž je obdivuhodná tvrdost skeletu jejich těla, díky kterému se rovněž účinně brání ztrátě vody z organismu. A je to samozřejmě velmi účinná ochrana před predátory. „Běžně se dožívá asi dvou let,“ doplnil web Biohavoc.

Bolest, co položí i krávu

Chillské vosy umí uštědřit neuvěřitelně bolestivé bodnutí, které prý dokáže položit i krávu. Proto se jim přezdívá cow killer ants, tedy něco jako mravenčí zabijáci krav, uvedl specializovaný web The Ethogram.

Vzít si pandího mravence do dlaně je poměrně odvážný počin. „Bodnutí je opravdu tak silné, že by dokázalo zabít i krávu. Často jde ale nejpíše o víc než jen jedno bodnutí,“ uvádí v jednom ze svých blogů britská Plymouth State University.

Zvláštní zvuky během napadení

O tom, že pandí mravenci ve skutečnosti nejsou žádní mravenci, ale mají blíže k běžným vosám, svědčí i fakt, že vydávají zvuky. Jde o takzvané stridulace, což jsou zvuky, které vznikají třením částí těla mezi sebou.

„Přestože důvod stridulací u pandích mravenců není úplně jasný, obecně je přijímáno, že tyto zvuky mají působit jako varování nepřítele a při napadení k obraně,“ popsal ve své práci věnované pandím mravencům vědec Daniel Torrico-Bazoberry.

Invazi pandích mravenců v Česku nemáme, ale na sršeň asijskou u nás narazit můžete. O tom, jak se jí Luděk Šulda z Manělovic nechal pobodat, se dočtete níže: