Mezi novou generací chovatelů je jedním z nejoblíbenějších plemen králíků belgický obr. Dorůstá do délky až 75 cm a může vážit úctyhodných devět kilogramů. Výjimkou však nejsou ani jedinci s více než deseti kilogramy. A to už jsou pořádní hlodavci.

Testování na zvířatech by mohl být brzy konec. Lidé v Evropě si pokusy nepřejí
Stop zbytečnému utrpení. Evropané řekli ne testování na zvířatech

„Teprve s tímto plemenem začínám. Měla jsem před ním tři zakrslé králíky beránky. Dva s průkazem původu od chovatele a jednoho ze zverimexu. A když poslední zakrslík odešel, přemýšlela jsem, zda si pořídím dalšího, a zaujalo mě toto plemeno. Je to vlastně největší plemeno králíka. Našla jsem si chovatele, který nabízel tohoto samce s průkazem původu a neváhala jsem,“ vzpomíná na konec ledna minulého roku Michaela Kopáčková.

Vzhledem k tomu, že belgický obr je poměrně masivním plemenem, potřebují tito králíci také prostornější bydlení. Klec by měla být alespoň 1,1 metru široká, 70 cm hluboká a půl metru vysoká.

Zdroj: Youtube

„Většinou jim stačí větší králíkárna, ale naše fenka nevyužívá kotec, proto tam mám králíka a morčata. V kotci je králík vlastně po většinu roku, ale když jsou větší mrazy, mám ho v bývalém menším chlívku, kde nefouká a kde je tepleji,“ říká o bytových potřebách Eduarda Michaela Kopáčková.

Žádný problémový floutek

Mnoho chovatelů dává belgickým obřím králíkům přednost před jinými plemeny. Mají totiž velmi klidnou povahu, nejsou agresivní a na lidi reagují s klidem. Zkrátka to nejsou problémoví floutci.

I Michaela Kopáčková si Eduarda pořídila jako domácího mazlíčka pro své děti. Domů ho ale berou pouze proto, aby si zvykl na kontakt. S dětmi prý vychází dobře a jsou kamarádi, ale moc se mu nelíbí v náručí. „To občas kousne,“ usmívá se chovatelka. 

Kvalitní spánek je u domácích zvířat, stejně jako u lidí, velmi zásadní
Spánek zvířat: Největším spáčem je krajta nebo kočka, králíci oči ani nezavírají

Na stravu jsou prý tito obři trošku vybíraví, ale chovatelka Michaela říká, že se spokojí s málem. „Dostává klasicky domácí seno a kupuji mu granule pro králíky. K tomu mu přidávám ovesné vločky a trošku slunečnice. Ale samozřejmě si pochutná také různých druzích zeleniny, jako jsou mrkev, celer, petržel,“ říká o jídelníčku. V létě by neměla chybět tráva, obilí a samozřejmostí by měly být minerální doplňky, vitamíny a léky.

Chov vás nezruinuje

Nejen péče, ale ani pořízení obřího plemene peněženku nezruinuje. Záleží na tom, jak je starý, zda prošel výstavou a jak byl oceněn či zda má průkaz původu.

Kotec králík sdílí s morčaty.Kotec králík sdílí s morčatyZdroj: se souhlasem Michaely Kopáčkové

„Já ho kupovala jako tříměsíčního a vyšel na 900 korun. Ale čím jsou starší, tím mohou být dražší. Samice s průkazem původu jsou mnohem dražší, tam se cena pohybuje okolo 1500 korun a více. Bez průkazu si ale můžete domácího miláčka pořídit už od 500 korun,“ uzavírá Michaela Kopáčková.