Majitelé psů by měli vědět, že teplota zdravého zvířete je vyšší než u člověka. Pokud má tedy pes teplotu 38,5 °C, není třeba se obávat. Průměrná teplota bývá 37,5 – 39 °C. Navíc platí, že menší plemena s rychlejším metabolismem mívají tělesnou teplotu vyšší než velká plemena. Obecně má zvýšená teplota rozmezí 39 °C – 39,9 °C. Teplota u psa s hodnotou vyšší než 40 °C už je příznak obvykle nebezpečné horečky.

Pes u veterináře. Ilustrační snímek
Epilepsií mohou trpět i mazlíčci. Při správné léčbě se jí není třeba obávat

Známou pomůckou je měření teploty u psa pomocí jeho čenichu. To ale může mást. Psí čenich může být suchý a teplý, i když třeba pes hluboce spí. Pokud se nám tak psí nos zdá horký, je třeba teplotu změřit ještě jiným způsobem.

A nejsnazší je způsob, který používají veterinární lékaři v ordinacích, tedy změřit teplotu pomocí digitálního teploměru rektálně. A to ideálně ve dvou, kdy jeden člověk přidržuje psa u hlavy a druhou rukou podpírá břicho, aby si pes nemohl sednout, a druhý měří. Ačkoli se to může zdát nepříjemné, pro psa takové měření neznamená žádný stres ani bolest.

Zdroj: Youtube

Nikdy nepoužíváme na měření teploty u psa skleněný teploměr, mohlo by dojít k vážnému poranění. Na trhu jsou také k dostání psí ušní teploměry. „Měřící část tohoto typu teploměru lehce zasunete do zvukovodu psa. Je to jistě příjemnější, ale dražší řešení, bezdotykové teploměry se pro měření teploty u zvířat nehodí,“ uvedl odborník.

Důvodů horečky může být víc

Horečka u psů může mít mnoho příčin. Mezi ně patří například infikované rány po kousnutí a škrábnutí, vážné zubní a orgánové infekce či probíhající celkové virové nebo bakteriální onemocnění. Horečka u zvířat může nastat i po intoxikaci nebo jako reakce na očkování, přehřátí či z vážných psychických potíží, jako třeba šok, nechutenství a podobně.

„Zvýšená teplota, nebo horečka naznačuje, že v organismu probíhá patologický proces, proti kterému se tělo brání, je proto vhodné co nejdříve navštívit veterinárního lékaře,“ upozornil Švihálek.

Pokud existuje něco, na co má talent opravdu každý pes, je to žebrání o jídlo. Ne všechno, co jíme my, ale našim mazlíčkům prospívá…
Otravy mohou být u zvířat fatální. Nebezpečí číhá jak venku, tak i doma

Existuje prevence? To vzhledem k množství možných příčin nelze konkrétně říci.„Je ale možné dlouhodobě podporovat imunitní systém tak, aby se v případě kontaktu s infekcí uměl pejsek lépe bránit rozvoji zánětu. K tomu jsou ideální například probiotika a probiotika ve formě doplňků potravy či přímo granulí s přídavkem probiotik. Na našem trhu jsou ale například i probiotické jogurty pro psy,“ řekl Švihálek.

„Pamatujte, že pravidelná a dlouhodobá podpora imunitního systému vašeho psa může ušetřit peníze a čas strávený ve veterinární ordinaci,“ uzavřel.