Naposledy se záhadné čtverce objevily na silnici z Prachatic do Netolic. A není to dílo silničářů. Martin Grožaj z prachatické Správy a silnic, která silnici druhé třídy spravuje, řekl, že silničáři nemají se značkami nic společného. „Jde o vlícovací body, což jsou vlastně geodetické značky, podle kterých vznikne digitální technická mapa,“ vysvětlil.

Jeho slova pro Deník potvrdil ředitel Výzkumného ústavu geodetického, topografického a kartografického Karel Raděj: „Bod slouží potřebám leteckého měřického snímkování, případně potřebám leteckého laserového skenování, nebo byl tento bod instalován pro potřeby mobilního mapování.“

Mapování provádějí geodeti po celé republice a mělo by skončit příští rok na jaře. Na jihu Čech data pro digitální mapy sbírá sdružení DTM JČK – TKP Geo a Hrdlička. Jihočeský kraj za to zaplatí více než 193 milionů korun.

Srna nalezená na Vacovsku.
Smečka vlků útočila na Vacovsku. Strhla dvacet ovcí

Body, kterých si lidé na silnicích druhých třetích tříd všimli, poslouží pro pořízení snímků všech komunikací a umožní vytvořit podklad pro polohově přesné mapování. To se provádí za pomoci auta s kamerovým systémem a skenerem. Aby data z nájezdu byla správně, usazují se na vozovku ony bílé čtverce.

Poškození nebo odstranění geodetických značek může být klasifikováno jako trestný čin.