Právě prachatická nemocnice byla první, která dočasně uzavřela oddělení následné péče, dětské, porodnické a gynekologické oddělení. Právě tam jsou v současné době lůžka pro pacienty s covid-19. Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice Prachatice popsal Zuzaně Čaputové konkrétní kroky, které jihočeské nemocnice provedly a které ještě připravují.

Zuzana Čaputová mluvila s řediteli českých nemocnic v den výročí republik (28. října). A na svém Facebookovém profilu to zdůvonila takto: "Absolvovala som dnes viacero telefonátov s riaditeľmi nemocníc a medzi nimi aj s dvoma českými. Jednak preto, aby som im práve v tento deň vyjadrila podporu v ich neľahkom zápase, ale aj preto, že ich skúsenosti vedia byť pre nás veľmi obohacujúce."

Prachatická nemocnice původně transportovala všechny pacienty do českobudějovické nemocnice. Začátkem října ale vedení Jihočeských nemocnic rozhodlo, že o pacienty s covid-19 se musejí postarat i nemocnice v okresních městech. Na jaře přitom na jihu Čech stačila jedna covid stanicev českobudějovické nemocnici. Začátkem října ale najednou počet pacientů s covid-19 obrovsky narostl. "Většinou to byli středně těžcí pacienti ve vyšším věku, kteří péči potřebují," vysvětluje slovenské prezidentce Michal Čarvaš, ředitel Nemocnice v Prachaticích. Covid stanice v jihočeských nemocnicích se podle jeho slov zaplnila po zhruba dvou týdnech. V současné době se plní i lůžka vyčleněná pro pacienty v Prachaticích. "Problém máme v malých nemocnicích, kde není tolik personálu. Problém s lidmi se tak dostaví jako první," říká ředitel prachatické nem,ocnice. V současné době má prachatická nemocnice navíc pozitivně testovaných čtyřicet lidí z personálu. "Problém je i v tom, že porodní asistentky či dětské sestry se musejí starrat o pacienty s covid, což je zcela odlišná práce než znají ze svého oddělení," popsal problémy nemocnice Michal Čarvaš.

Podle slov Michala Čarvaše šlo ze strany slovenské prezidentky Zuzany Čaputové nejen o morální podporu českých nemocnic, které v současné chvíli bojují s náporem pacientů covid-19. "Chtěla ale také vědět, jak situaci řešíme, aby se mohli slovenští kolegové případně poučit z toho, co my už máme za sebou," zhodnotil Michal Čarvaš rozhovor se slovenskou prezidentkou, který označil za velmi milý. Podle jeho slov se Slovensko snaží poučit z chyb, které udělali Češi.

Prachatická nemocnice má v současné chvíli dvě stanice pro běžné pacienty z chirurgie či ortopedie a další pak pro pacienty interny. Nedostatečný počet personálu se snaží zajistit prostřednictvím dobrovolníků. Řeší ale také moment, kam s pacienty, kteří sice ještě potřebují nemocniční péči, ale již nejsou ve vážném stavu.