Nahrávací studio je propojeno technicky i vizuálně přes zvukotěsné sklo s koncertním sálem pod ním. Umožní po celý školní rok nahrávat třídní koncerty a tím pádem i nabídnout žákům zpětnou vazbu v jiné podobě, než jen ve slovním vyjádření učitele. Sloužit bude jak souborům, tak sólistům školy k pořizování demo nahrávek. Další využití by mohlo sloužit i žákům výtvarných oborů při projekci jejich prací. Podle ředitel ZUŠ Prachatice umožní technika nahrávacího studia kvalitnější zvučení při školních koncertech.


Na vybudování nahrávacího studia, které vzniklo z bývalé ředitelny, se finančně podílel Jihočeský kraj, město Prachatice a samotná ZUŠka. Největší podíl zhruba 250 tisíc nesl Jihočeský kraj, škola dala z vlastních prostředků dalších sto tisíc korun. Studio by podle slov ředitele ZUŠ Prachatice Jakuba Weisse nemělo sloužit jen žákům školy. „K dispozici bude komukoli, kdo projeví zájem a bude si chtít u nás natočit demo snímek. Rozhodně se veřejnosti neuzavíráme,“ ubezpečil Weiss.
Jak nové nahrávací studio funguje, předvedl hostům Jakub Weiss přímo na místě. Přítomní tak měli možnost vidět a především slyšet alespoň část z toho, co nové vybavení dokáže, ať už se jednalo o záznam krátkého vystoupení z koncertního sálu, nebo přímo z nahrávacího studia. „Není žádný problém experimentovat se zvukem. Podklady nahrané například na klávesách je možné převést z dat do notového zápisu a žáci se jednak mohou podle toho dál učit, případně to, co sami nahráli, si mohou přečíst v notách,“ uvedl Weiss.


Přestože studio přenést nelze, základní techniku ano. I toho chce škola využívat. „Některé akustické nahrávky bude možno pořídit například v Galerii Dolní brána, nebo v Městském divadle, kde se pořádají koncerty,“ uvedl ředitel školy. Dvacetičlenná hudební formace se ale podle něho do koncertního sálu školy určitě vejde.


Nově by mohli mít záznam i účinkující z letošního hlavního vánočního koncertu ZUŠ v Městském divadle. „Bude to i pro nás premiéra, protože si budeme muset tenhle prostor vyzkoušet,“ připustil Weiss. První oficiální nahrávka z nového studia ale vznikne již 9. listopadu při podzimním koncertu v sále ZUŠ.
Nahrávací studio by ale nemělo sloužit výhradně hudebním nahrávkám. Sloužit totiž může i jako multimediální zařízení. Šanci využít je tak budou mít i žáci výtvarných oborů. „Určitě jsme s tím počítali. Dokonce už počítače mají programy pro digitální animaci a další grafickou tvorbu. Jen bude potřeba, aby se to naučili také učitelé,“ dodává Jakub Weiss. A s tím počítá další z projektů školy. „Od prvního ledna začíná grant Evropské unie zaměřený na další vzdělávání učitelů Jihočeského kraje, jak využívat technologii při výuce na základních uměleckých školách,“ potvrdil ředitel prachatické ZUŠ, kde se budou školení konat.


Součástí slavnostního představení nahrávacího studia se stalo i předvedení vzácného hudebního nástroje. Tím je piano Steinway z roku 1922. „Protože se tu bouralo a prášili, bylo optimální řešit i ochranu nástrojů. Nutnost vystěhovat piano jsme využili k jeho celkové rekonstrukci. Takže náš Steinway z dvacátých let minulého století prošel kompletní opravou včetně zvuku i laku, takže je jako nové s životností dalších padesáti let. Jsme na tento nástroj opravdu hrdí,“ pochlubil se Jakub Weiss hostům při otevření nahrávacího studia.