Podobný úkol, tedy využívání školních prostor pro výuku i mimoškolní činnost, dostaly od prachatických radních všechny ředitelky základních škol v Prachaticích. Výsledek mají předložit po letních prázdninách.
Podle starosty Prachatic Martina Malého se pro využití Sovy počítá pouze s další školní výukou. Netají se tím, že městu by se líbil nějaký typ vysokoškolského studia. „Určité náznaky tu jsou, ale není to nic konkrétního a už vůbec ne závazného," zdůraznil starosta Malý.


Ve hře je tak jako poměrně reálné přestěhování prvních tří ročníků do Sovy tak, jak tomu ještě před nájmem soukromé střední škole bývalo. Jenomže následně by musela ředitelka Lenka Králová řešit, co s uvolněnými prostory po těchto ročnících v jejich současných prostorách.

Vyřešit zaplnění Sovy přestěhováním Základní školy Zlatá stezka 387, jejímž zřizovatelem je Jihočeský kraj, není podle názoru Martina Malého jednoduché. Za prvé by s tím muselo souhlasit vedení školy a její zřizovatel. Navíc z pohledu ekonomiky je současný stav výhodný i pro samotné město Prachatice. „Pokud by o Prachatice nemělo zájem jiné školské zařízení, bylo by neekonomické stěhovat školu do sousední budovy, když, čistě ekonomicky vzato, bychom tratili na nájmu zhruba čtyři sta tisíc korun ročně. Pokud je pro školu a jejího zřizovatele současný objekt vyhovující a není pro ně problém platit více než šest set tisíc korun nájemné ročně, je i pro město Prachatice současný stav výhodnější," podotkl Martin Malý.


A podobně se nebude dále uvažovat také o eventuálním stěhování Centra ekologické výchovy Dřípatka, které sídlí v blízkosti ZŠ Vodňanská. Tuto možnost totiž za město vyřešil posudek odborníků, který vyvrátil úvahy o azbestu v objektu Dřípatky. V opačném případě by městu nezbylo, než s ohledem na stav objektu do něho více neinvestovat a raději přesunout činnost centra do ZŠ Zlatá stezka 240. Tedy poté, co by se z jednoho z jejích pavilonů přestěhovaly první až třetí třídy do Sovy. To ale kvůli Dřípatce v tuto chvíli tedy nebude nezbytně nutné.
Co tedy bude se Sovou dál? Jak již starosta Malý zmínil, Prachatičtí by ve městě rádi viděli některý z typů vysokoškolského studia. Vize se blíží k pedagogické škole, která zde má vynikající renomé a už má vyšší odbornou školu a podobný typ studia bychom zde viděli rádi. Ale nevylučujeme ani možnost využití volných prostor pro další typ vysokoškolského studia. Je ale otázkou, zda o to bude zájem, každopádně budeme Sovu nabízet dál," uvažuje starosta Martin Malý.