Podle tiskové mluvčí Městské policie v Prachaticích Blanky Rokůskové spolu ale oba případy krádeže rozhodně nesouvisí. „Případ, který se odehrál na náměstí, byl podle mého názoru jen špatný nápad, v jehož pozadí je alkoholové opojení dotyčného člověka," připustila Blanka Rokůsková. Stálá služba městských strážníků totiž odhalila člověka, který manipuloval s okapem na budově Národního domu. Následnou kontrolou pak hlídka zjistila, že stejný muž odcizil ještě spodní díl okapu a odešel s ním pryč z náměstí. „Provedli jsme kontrolu společných prostorů domu, kde muž bydlí, ovšem ukradený okap jsme nenašli," zkonstatovala Blanka Rokůsková.
Přistižený muž ale tvrdil, že on nic neodcizil. Jeho tvrzení je ovšem marné, protože městská policie případ předá k řešení na přestupkové oddělení města i s kamerovým záznamem.
Majitel domu z Rumpálovy ulice oznámil případ policistům z obvodního oddělení. „Během posledních šesti měsíců už je to podruhé. Jeden okap zmizel v srpnu. Měděný už jsme nekoupili, nahradili jsme ho levnějším, který nikdo neukradne. Teď si zloděj přišel pro ten na druhé straně domu," upřesnil majitel rodinného domku.
Se zlodějem má svou zkušenost také Miroslav Dvořák z Prachatic. „Mě okap ukradli pár dní před Vánoci. Nemám z toho dobrý pocit, že mi okolo domu chodí zloděj. Navíc s tím je spousta starostí a ještě jsem přijel pozdě do práce," potvrdil Miroslav Dvořák.
Také on případ nahlásil na policii. „Už kvůli pojistce," uvedl. Policisté mají na vyřešení případu třicet dní, ale jelikož je škoda nižší než pět tisíc korun, jde o přestupek. „Po měsíci věc odložíme a vyrozumíme poškozeného," zkonstatovala mluvčí prachatické policie Martina Joklová. Tím ale podle jejích slov šetření nekončí. Promlčení u přestupku totiž nastává až po dvanácti měsících. „V případě, že policisté pachatele dopadnou, nebo mu krádež prokáží do jednoho roka, vyrozumí opět poškozeného majitele, že byl pachatel dopaden," upřesnila Martina Joklová. Do roka je totiž případ pro policii stále otevřený a může se stát, že jednomu pachateli pak policie škody za různé drobné krádeže pěkně sečte dohromady.
I v případě, že je pachatel dopaden až v době promlčení, dostane poškozený člověk od policie vyrozumění s tím, aby náhradu škody požadoval v občansko právním sporu u soudu.
Policisté proto ústy své mluvčí všem poškozeným majitelům domů doporučují, aby případy krádeží do pěti tisíc korun hlásili. „Nikoho sice nemůžeme nutit, ale jde o lepší informovanost policistů v případě, že je pak pachatel dopaden," uvedla Martina Joklová s tím, že pokud mají majitelé nemovitostí v ruce protokol od policie, mají také lepší pozici při jednání s pojišťovnami.