Pod pohrůžkou násilí nutila 28letou svědkyni změnit výpověď v trestní věci jejího druha, stíhaného za loupežné přepadení německého občana. Měla říci, že se mu pomstila svědectvím v jeho neprospěch za to, že ji nechce.

Zločiny z archivu na jihu Čeh ZDE

Podle poškozené po ní M. chtěla opakovaně, že musí mluvit tak a tak. Nabízela jí za změnu výpovědi pět tisíc. Pak jí už říkala takové věci, jako že kdyby chtěla, že ji zbije. Mluvila s takovým důrazem, že měla obavy, že by to opravdu udělala.

Obžalovaná skutek popřela. Prý za ní šla jen se zeptat, proč o ní vykládá, že jí nabízí ty peníze. Soud ale uvěřil poškozené. Nepotvrdilo se, že jí obviněná vyhrožovala zbitím, přesto její jednání u ní vzbuzovalo důvodnou obavu. Uznal proto Zdenku M. vinnou vydíráním spáchaným na svědkovi.

Soud. Ilustrační foto.
Zločiny z archivu: Na pokus vloupání byli dva. A byli to manželé

Konstatoval sedm jejích předchozích odsouzení, také za jiné vydírání, za loupež aj., přičemž v dobách podmíněných odkladů výkonu páchala další trestné činy. Za nyní projednávaný skutek jí uložil tři roky vězení.

Zdenka M. se odvolala. Snažila se přesvědčit senát: „Jsem normální ženská, mám doma děti, které miluji, musím znovu bojovat já to nespáchala…“ Krajský soud v roce 2016 ale odvolání zamítl. Test při spodní hranici sazby vzhledem k trestnímu rejstříku obžalované není nepřiměřeně přísný. Vydírání se dopustila ve dvou podmínkách a v době, kdy měla nařízeny obecně prospěšné práce…

K obhajobě Zdenky M. milující své děti pak předseda soudu nad rámec věci dodal, že se o ně ale prakticky nestará - jsou v péči jiných lidí a na jejich výživu nepřispívá. Nesplnila ostatně ani povinnost k náhradě škody způsobené nevidomému starci, kterého s dalšími spolupachateli oloupili…