„Byla z toho šťastná,“ vypověděla později u soudu její sousedka. „Hledala nějakého pána na inzerát, někoho na práci se zahradou a tak. Některé ‚ženichy‘ posílala domů už od autobusu. Byla upovídaná, až naivní, někdy dobračka, ale někdy… jak bych řekla… myslela, že s chlapem bude všechno podle ní. Pomalu bylo před Vánocemi, byla nemocná, musela si sama topit, kamna jí nehořela, byla z toho zoufalá, už neměla z inzerátů nikoho, a najednou se ozval tenhle.“

Sousedka ho viděla, když přijel i když ráno odjížděl. Myslela, že jel do práce a sousedka s ním. Nevraceli se ale, tak tam zacházela krmit slepice, sousedčin pes k nim přiběhl a už se od nich nehnul, vyprávěla. Asi osmý den policie s hasiči otevřeli byt a našli tam paní mrtvou.

Na hlavě měla dvanáct ran, zlomeniny, ale příčinou smrti bylo udušení. Škrtidlem byly spodní kalhotky zavázané kolem krku ženy.

Přišla mu prý lítost…

Z. později u soudu líčil, jak ten večer bylo všechno v pohodě, ale pak prý najednou vyskočila, že si to rozmyslela, že tam nemůže být. Chtěla ho prý praštit pěstičkou, dostal nějaký šok a sáhl pro popelník, kterým ji ‚típnul‘ po hlavě. „Přišla mi taková lítost, byl jsem na sto procent přesvědčený, že jsem našel zázemí, že nebudu spát v zimě pod mostem nebo v autě, a všecko se zvrtlo… Jak jí tekla krev, lekl jsem se, že má poraněný i krk, a tak jsem jí jej omotal těmi kalhotkami – kvůli tomu zranění, ne abych ji zbavil života. Protože nedržely, udělal jsem na nich uzel…“

Krajský soud v červnu 2000 jeho tvrzení o omotání kalhotek kolem krku kvůli zastavení krvácení označil za účelové. Z. po činu neuvědomil sousedy, nepřivolal pomoc, jednal tedy v úmyslu usmrtit či s takovým následkem byl srozuměn.

Společenskou nebezpečnost jeho činu zvyšuje to, že byl mnohokrát odsouzen, celkem na asi 35 let, mj. za přípravu vraždy spoluvězně, a krátce po propuštění z posledního výkonu trestu brutálně zabil 70letou ženu, která mu poskytla přístřeší. I poté navazoval další kontakty se ženami, připomněl předseda senátu.

Soud Františku Z. uložil za vraždu trest na horní hranici sazby, na 15 let.

Obžalovaný se neodvolal. V červnu 2007 ale podal návrh na povolení obnovy řízení. Tu noc prý v domě zabité paní vůbec nebyl. Když do obce přijel, potkal dva Ukrajince, kteří u té paní bydleli, a ti ho poslali pryč. Přespal na hotelu. Druhý den za tím ti dva přišli a dali mu sto tisíc, aby to vzal na sebe, tvrdil. Soud jeho návrh na obnovu zamítl.