Druh ji našel sedící na podlaze a neschopnou komunikace. Vyvolal poplach a doprovodil ženu k lékaři v domnění, že jde o potrat. Po návratu našel mrtvého chlapce.

Šlo o zralého novorozence bez vrozených vývojových vad, příčinou smrti mělo být vykrvácení z bodných ran a měla nastat během jedné, dvou minut, konstatoval po pitvě lékař v Pule. Čeští soudní znalci na základě jeho zprávy usoudili, že příčinou smrti bylo spíše udušení ze zamezení přístupu vzduchu a krevní ztráty smrt jen uspíšily.

Znalec z oboru porodnictví konstatoval, že obžalovaná se svým čtvrtým těhotenstvím nenavštěvovala poradnu. Její první těhotenství normálně proběhlo, takže musela vědět, že je ve vysokém stupni gravidity. Před cestou do Chorvatska druhovi řekla, že jí to gynekolog nezakázal.

V přípravném řízení obžalovaná uvedla, že myslela, že je asi tak v sedmém měsíci. Na záchodě, kam se k ránu s bolestmi uchýlila, z ní "něco vypadlo", nebyla schopna přemýšlet, nevěděla, co dělá, vstala a asi omdlela.

Porodem oslabená?

Odborníci připustili oslabení odolnosti matky po porodu vůči vnějším podnětům a možné potlačení rozvinutí mateřského pudu. Také ale konstatovali, že afekt nesnížil její možnost rozpoznat společenskou nebezpečnost toho, co dělá, a ovládnout se. S poporodním rozrušením matky pak zákon počítá – za vraždu novorozence matkou při porodu je sazba odnětí svobody nižší, na 3 až 8 let.

Okresní soud paní S. uložil pět let do věznice s ostrahou. Odvolali se státní zástupce, kterému trest připadal příliš mírný, i obhájce. Podle něho mohlo být příčinou smrti dítěte udušení zalehnutím matkou, která po porodu z vyčerpání usnula; nešlo tedy o smrt násilnou a zaviněnou.

Krajský soud 31. května 1999 ale obě odvolání zamítl. Připomněl, že na policii obžalovaná manipulaci s tělíčkem dítěte sama zmínila. Vše nasvědčuje tomu, že nejspíš porodila do záchodové mísy, čehož si byla vědoma, neboť přeřízla pupeční šňůru. Stejným nástrojem zřejmě dítě v míse pobodala, což svědčí o jejím úmyslu zabít.

Dle soudu mohlo jít i o čin do určité míry připravovaný – S. nenavštěvovala poradnu, klamala druha, nepřivolala pomoc. Na kvalifikaci jejího činu to ale nemělo vliv.

Odsouzená nastoupila 2. září do věznice v Pardubicích. Dne 15. dubna 2002 byla z výkonu trestu podmíněně propuštěna a 1. květnem 2007 se osvědčila.