I tak ale člověk, který chce žít v městském bytě, musí počkat dva měsíce, než se vůbec může nastěhovat. Byrokracie a výběrové řízení při přidělování je příliš zdlouhavá.

Z vašich slov je jasné, že volných bytů má město dost. Za jak dlouho od podání žádosti se může zájemce stěhovat?
Ve chvíli, kdy nám někdo byt vrátí, my se pustíme do nutných oprav, to je tak zhruba na měsíc, teprve poté byt zpřístupníme na prohlídky. Následuje výběrové řízení, odsouhlasení bytovou komisí a odsouhlasení radou města, což trvá také zhruba měsíc. Nájemní smlouvy podepisujeme většinou k 1. dni v měsíci, a tak i to může stěhování do nového prodloužit. Ale přibližně to jsou dva měsíce.

Dva měsíce je dost dlouhá doba, co všechno se ve vrácených bytech mění a opravuje?
Většinou jsou to kuchyňské linky, podlahové krytiny v kuchyni a v chodbě. Rozhodujeme vždy podle opotřebení, opravy nejsou všude stejné.

Mají zájemci o bydlení v Prachaticích z čeho vybírat? Kolik bytů je momentálně k dispozici?
To rozhodně ano. Vždy je v nabídce dvacet až třicet bytů. Ti, kdo mají zájem o městský byt, si vždy vyberou a mohou si ho předem prohlédnout.

Může se ale také stát, že lidé, kteří se stěhují pryč, mají byty zrekonstruované. Jak se MSDB zachová v tomto případě?
Když byt od odcházejících nájemníků přebíráme, vždy je součástí prohlídka. Pokud mají lidé byt zainvestovaný a my jsme jim k tomu dali souhlas, téměř ve většině případů se domluvíme na vyplacení nějakého odstupného. O tom ale rozhodujeme byt od bytu podle našich standardních cen, které vkládáme do oprav jednotlivých bytů. Pro příklad uvedu, že standardní cena kuchyňské linky je kolem dvaceti tisíc korun.Taková částka může být nájemníkům, kteří vracejí městský byt, vyplacena.

To se může zdát lidem, kteří chtějí bydlet v „městském" a investovali do bytu, nespravedlivé. Přispíváte i těm, kteří se o své bydlení starají?
Ano, ale pouze v případě, že se rozhodneme vyměnit právě ty linky v celém domě. Ten, kdo už má kuchyni novou, opět může získat částku za standardní vybavení zpět. Stejně tak jsme postupovali například při výměně oken. Lidé, kteří si okna vyměnili dříve, získali od města část investice zpět, i když to nemusela být kompletní částka.

Kolik takových výměn vnitřního vybavení bytů MSDB ročně provádí? Mnoho jich asi není?
V posledních pěti letech měníme čtyřicet až padesát kusů kuchyňských linek ročně. Uznávám, to není příliš. V této chvíli jsme naše investice směřovali především do výměny oken a zateplování. Ale už v příštím roce plánujeme rozsáhlejší výměny. Hlavně u panelových domů, jež jsou staré i třicet let. Pravděpodobně začneme na sídlišti.