VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedi se občas ptají, kdy pověsit prádlo, aby uschlo

Volary – Obyčejnému člověku stačí, když se ráno podívá z okna, případně mrkne na teploměr, aby věděl, jak je venku. Ivu Rolčíkovi ale tahle informace už jako školákovi nestačila.

27.11.2009
SDÍLEJ:

Jejich vyhodnocení už může provádět na počítači pěkně v teple doma, odkud putují po internetu do celého světa.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Ivu Rolčíkovi ale tahle informace už jako školákovi nestačila. Meteorologii se věnuje dodnes. Civilním povoláním je diplomovaný zdravotnický záchranář u zdravotní záchranné služby v Prachaticích a ve Volarech. V Prachaticích jezdí v randezvous systému, kdy vozí lékaře v osobním voze. Při službě ve Volarech funguje jako záchranář.

Kdy jste se začal meteorologii věnovat?

Rozhodl jsem se, když jsme někdy v šesté třídě dostali v přírodopisu za úkol týden sledovat počasí a zapisovat si teploty. Od té doby se meteorologii věnuji s menšími přestávkami pořád. První počátky byly již v roce 1990, kdy jsem měl původně jen teploměr za oknem. V té době jsem bydlel s rodiči v Černé v Pošumaví a Český hydrometeorologický ústav hledal na Lipensku vhodnou lokalitu na vybudování nové stanice. Tenkrát jsme ji získali, dostali jsme klasickou meteorologickou budku, kde jsme měřili a zapisovali třikrát denně výšku sněhu, teploty, tlak, vlhkost a po zhruba dvou letech se začalo přecházet na digitální čidla a novou stanici jsme získali mezi prvními. Pokračovalo se ale oběma způsoby a údaje se odesílali do Českých Budějovic. V tom jsem pokračoval až do roku 1999, kdy jsem skončil střední školu a nastoupil jsem na vojnu. Tatínek ale pokračoval a věnuje se tomu v Černé v Pošumaví dodnes. Takže tahle stanice měří už od roku 1993. Já jsem se po vojně přestěhoval za prací do Volar, začal jsem dělat na záchranné službě.

To už jste opět začal s pravidelným měřením?

V té době ne, protože v paneláku nebyla možnost se meteorologii příliš věnovat. Takže s měřením jsem zase začal až po přestěhování do nového bytu. V lednu 2007 jsem si pořídil menší stanici, kterou jsem měl za oknem. V té době jsem měřil teplotu, vlhkost a tlak vzduchu.

Do té doby se datuje také vznik vaší webové stránky?

Stanice už uměla komunikovat s počítačem, takže jsem si řekl, proč bych si nechal naměřené údaje jen pro sebe. Snažil jsem se vytvořit webové stránky a prezentovat tak to, co dělám. Nejprve jsem zkoušel stránky jednodušší, ale stránky, které neměly přímo doménu cz se hůř lidem hledaly, proto jsem se rozhodl zřídit profesionálnější stránky a postupně jsem je zdokonaloval a dával na ně co nejvíce informací.

Ti, kteří se podívají na internet, ale na Vaší stránce nenajdou jen počasí z Volarska. Proč jste se rozhodl rovnou pro celou Šumavu?

Nechtěl jsem, aby lidi měli možnost dovědět se o počasí jen ve Volarech, ale o celé Šumavě. Navíc takové stránky do té doby ani nebyly. Začal jsem proto zobrazovat veškeré údaje od Vyššího Brodu až po Železnou Rudu, které se mi podařilo získat. Postupně jsem přidával předpovědi počasí, radarové snímky, prostě to, co se mi zdálo zajímavé, nebo co mi řekli známí, že by chtěli vědět. Postupem doby jsem ještě začal přidávat fotografie ze Šumavy.

Jak dlouho už tedy existují Vaše webové stránky?

V této podobě existují od června 2007 a návštěvnost celková přesáhla čtvrt milionu návštěv.

Máte v tom počtu přehled, odkud odevšad se na ně lidé dívají?

Mohu říct, že se dívají téměř z celého světa. Nejčetnější návštěvy jsou samozřejmě z Evropy, i když převažují především lidé od nás, ze Slovenska a pak z Německa. Není výjimkou ani připojení z Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, USA, Kanady a dokonce z Indie nebo Jihoafrické republiky a Argentiny. Napočítal bych možná už padesát států, odkud někdo navštívil mé stránky.

Odkud čerpáte informace?

Využívám různé zdroje. Hlavně z Českého hydrometeorologického ústavu, kde jsou informace nejucelenější a je jich i nejvíc. No a pak i od ostatních dobrovolníků, kterých i na Šumavě přibývá, jako třeba z Nové Pece, Vimperka, nebo Velhartic na Klatovsku. Dohromady se snažíme předávat informace i mezi sebou.

Kolik času Vám tento koníček zabírá? Sice Vám jdou údaje přímo do počítače, ale zřejmě nebude stačit jednou za den kliknout a vyjet všechna měření?

Dnes už to běží, dá se říci z devadesáti devíti procent, bez mého přičinění, ani nemusím být doma. Stačí, když mám zapnutý počítač. Zbylé údaje jsem schopen aktualizovat z jakéhokoli počítače, což trvá deset patnáct minut.

Zajímá Vás, jak je ve Volarech, když jste zrovna na dovolené?

Samozřejmě. A nejen Volary a Šumava. Zajímám se o počasí i jinde v republice, jsem v kontaktu minimálně s deseti amatérskými meteorology, se kterými si vyměňujeme údaje. Dá se říct, že mám přehled o celé České republice.

Kolik je vlastně takových meteorologických nadšenců?

Je nás v republice kolem sedmdesáti, na Prachaticku jsme tři, kteří prezentujeme počasí na internetu. K tomu bych přiřadil ještě Kvildu, kde je malá stanice na obecním úřadě. Nicméně z těch lidí se téměř všichni specializují výhradně na počasí ve svém nejbližším okolí. Takže se zaměřením na celý region jsem víceméně výjimka.

Několik kilometrů vzdušnou čarou je profesionální meteorologická stanice. Jak na se na Vás dívají profesionální meteorologové, berou Vás vážně?

Musím říct, že se profíci dokonce na moje stránky dívají. Od doby, kdy jsem si zřídil stanici, jsem byl už dvakrát na Churáňově. Zajímali jsme se navzájem o měření a o přístrojové vybavení. Vědí o mně i v Českých Budějovicích na hlavní pobočce ČHMÚ, také moje stránky sledují, hlavně v zimě porovnávají záběry z webových kamer s údaji teplot. Dokonce o mně vědí i na některých stanovištích letecké služby, aby vyhodnotili, jestli na Šumavu mohou letět, nebo ne. Takže profíků, kteří sledují moje stránky je dost, spolupracujeme a když mám nějaký problém, vím, na koho se obrátit a kdo mi pomůže. A to mně docela těší.

U běžného sběratele si člověk dokáže představit, co zhruba jeho vášeň obnáší. Co to ale je v případě meteorologa?

Finančně je to různé. Záleží na kvalitě stanice. Moje původní byla za pět tisíc korun, tahle byla čtyřikrát dražší. Navíc ceny stanic také postihla krize, takže s ohledem na kurz koruny se cena spíše zvyšuje. Ale to, co mám teď, patří mezi amatéry ke špičce. Přece jen si asi málokdo ke svému koníčku pořídí super kvalitní finskou stanici. Jen čidla už jsou v řádech stovek tisíc. Nicméně pro naší potřebu to stačí.

Už si na tenhle Váš netradiční koníček zvykli i sousedi?

Zpočátku na mně koukali trochu divně. Někteří si mysleli, že mám za oknem speciální satelit. Když jsem dal stanici ven, mysleli si, že je to rušička nebo protipožární alarm, dodnes někteří lidé netuší, co za tím plotem je a chodí kolem velkým obloukem, což mi na druhou stranu až tak nevadí. Ale už mne lidé znají, takže se mne občas zeptají na ulici nebo v obchodě, jak bude, nebo kolik bylo ráno stupňů.

Na jaké otázky jste jim schopen na základě vašich měření odpovědět?

Jsem schopen měřit venkovní teplotu, venkovní vlhkost, rychlost a směr větru, srážky, výšku sněhu, přízemní teplotu, teplotu půdy od pěti do pětadvaceti centimetrů, tlak vzduch a sluneční svit. Běžně člověk z těchto měření využije teplotu, vítr, přízemní teplota. Ta zajímá lidi hlavně na jaře a na podzim kvůli zahrádkám. Hodně lidi zajímá výška sněhové pokrývky. Z vlastní zkušenosti vím, že lidé právě výšku sněhu hodně přeceňují a ne jen o centimetry, ale o desítky centimetrů. Stává se, že lidé říkají, že napadlo půl metru sněhu, ale ve skutečnosti je s bídou třicet centimetrů. Od srpna měřím i sluneční svit, což by mohlo zajímat hlavně fotografy. Docela mne překvapilo, že lidi zajímá i vlhkost vzduchu. Zastavují mne, a diví se, že je ve Volarech stoprocentní vlhkost. Mysleli si, že to může být jen v deštném pralese. Zatímco jinde se to nestává, ve Volarech je to pravidelně téměř každou noc. Je to dáno lokalitou, jsme v uzavřeném údolí, kde vzniká pravidelně mlha.

Neptají se Vás sousedky, jestli jim uschne prádlo?

Je to tak, občas jim říkám, ať raději dneska neperou, že jim to neuschne a také že ne.

Když sedíte u televize a sledujete předpovědi počasí, jak na Vás působí, co vidíte a slyšíte?

Přiznám se, že předpověď počasí sleduji jen na jedné televizní stanici. Ostatní mi přijdou jako nevěrohodné, laicky udělané a jsou spíše o tom, kdo to říká, než co říká. Informace nejsou minimálně pro mne na profesionální úrovni. A už vůbec nevěřím předpovědím na celý měsíc. Uvedu jen příklad z října, kdy podle měsíční předpovědi mělo být od desátého do dvacátého října polojasno s teplotou kolem dvaceti stupňů. A třináctého napadl sníh, leckde až půl metru i víc. Což měsíční předpověď absolutně neříkala a to byla vydána dva týdny před sněhem.

Na jak dlouho se podle Vás dá kvalifikovaně předpovědět počasí?

I když říkají, že dlouhodobé předpovědi jsou tak na šedesát procent, spíše to nevychází. Podle mne je kvalifikovaná předpověď maximálně s relativně slušnou přesností tak na tři dny. Pak už přesnost klesá a na týdenní předpověď se dívám s velkou rezervou.

Co na Vašeho koníčka říká rodina?

Podporuje mne, nevadí jí to a musím říct, že je hodně vstřícná.

A jak se na to tváří starší pětiletý syn, už to vnímá?

Určitě, dá se říct, že hned jak vstane, běží se podívat, jaká je teplota a jestli v noci pršelo. Když jdu dělat něco ven do stanice, jde se mnou a kouká na čidla, zhruba rok se zajímá o počasí také. Tak snad budu mít svého nástupce. Je to trochu naopak, než to bylo se mnou, kdy jsem tatínka k meteorologii zlákal vlastně já, protože v mých začátcích jsem potřeboval někoho dospělého. Ale tátu to chytlo a dodnes na stanici v Černé v Pošumaví měří pro ČHMÚ a vyměňujeme si i data.

Ivo ROLČÍK

Rodák z Opavy, 31 let. V roce 1990 jako žák šesté třídy začal s meteorologií v Černé v Pošumaví. Dnes pracuje jako zdravotník záchranář, žije s manželkou a syny Ivem a Matyášem ve Volarech, kde má i svou meteorologickou stanici a odkud vysílá na stránce www.pocasi-volary.cz údaje o počasí na Šumavě do celého světa.

Autor: Miroslav Fuchs

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč

Zootechnici zootechnik/čka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ v oboru, praxe podmínkou, ŘP "B", "T", Pracovní doba 7:00-16:00 hod., KONTAKT: Jůn Josef, tel.: 602461509. Pracoviště: Černěveský háj s.r.o. - pracoviště, 384 11 Netolice. Informace: Josef Jůn, +420 602 461 509.

Služby - Služby Ostatní služby 18 800 Kč

Pracovníci v oblasti osobních služeb jinde neuvedení Guesthosteska. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 18800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: výbroná znalost německého jazyka, komunikativnost, spolehlivost, příjemné vystupování. Pracovní doba: výhradně o víkendech (Pá-So). Zaměstnanecké výhody: podnikové stravování, jízdní výhody, zajištění ubytování.Kontaktní osoba: Tůmová Simona, Pocklanová Barbora, tel: 727 815 046, 725 516 566, e-mail: tumova@apex-casino.cz, pocklanova@apex-casino.cz, osobní pohovor na adrese: IMPERIAL CASINO STRÁŽNÝ, Strážný 18, 384 43 Strážný. Pracoviště: Apex gaming europe a.s. - casino imperial strážný, 384 43 Strážný. Informace: Simona Tůmová, +420 727 815 046.

Věda a výzkum - Specialisté v oblasti ochrany životního prostředí 20 450 Kč

Specialisté v oblasti ochrany životního prostředí (kromě průmyslové ekologie) Referent zpracovatel GIS dat. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní místo: Referent zpracovatel GIS dat - smlouva na dobu určitou po dobu projektu - 1 rok a 7 měsíců (do 31.12. 2019), pracovní úvazek: plný , Odbor, oddělení: Odbor ochrany přírody, Oddělení monitoringu lesa, Místo výkonu: Kašperské Hory, Vimperk - dle dohody, Požadované vzdělání: VŠ geoinformatického směru, přírodovědeckého směru, , Náplň práce: , Národní park Šumava společně s Národním parkem Bavorský les, připravili společný výzkumný projekt pod názvem: Přeshraniční mapování lesních ekosystémů - cesta ke společnému managementu NP Šumava a NP Bavorský les. Projektoví partneři získali pro projekt prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj z programu přeshraniční spolupráce ČR-Bayern "Cíl EÚS 2014-2020". , , Správa NP Šumava proto hledá vhodného pracovníka/pracovnici, který/á by zajišťoval/la v rámci výše jmenovaného projektu především samostatné vyhodnocení dat o struktuře lesa z Laserového skenování (LIDAR) ve spolupráci s NP Bavorský les pro obrovské území obou NP. Pro práci s daty budou využity především softwary ArcGIS, QGIS a R. Pracovník/pracovnice bude vytvářet požadované výstupy pro oba NP. Mezi další činnosti pak patří i prezentace získaných výsledků., Další požadavky na minimální znalosti a dovednosti: , - Dobrá znalost Aj - osobní pohovor bude veden v anglickém jazyce, - Řidičský průkaz skupiny "B", - Výborné PC znalosti (Excel, Word, PowerPoint, ArcGIS), - Znalosti v oboru geoinformatika (práce v softwaru ArcGIS a QGIS na výborné úrovni) - znalost konverzí mezi formáty, práce s geodatabází ArcGIS, vektorové a rastrové analytické nástroje (Spatial Analyst, Geostatistical analyst),, - Znalosti v oblasti problematiky analýzy dat z leteckého laserového snímání (LIDAR), zejména geografických dat odvozených ze surových dat LIDAR - interpolační (extrapolační metody) pro geostatistický odhad sledovaných jevů,, - Znalost skriptovacího jazyka Python výhodou,, - Zkušenosti se statistickým vyhodnocením dat, znalost programů R, , - Týmová spolupráce a spolehlivost,, - Znalost NJ, výhodou, Tarifní třída: 11., plat :20.450,- Kč až 30.750,- Kč (dle délky let započitatelné praxe), Požadovaný nástup: 1.6.2018, Uzávěrka přihlášek: 15.4.2018, Výběrové řízení dne: 24.4.2018, , Do tohoto výběrového řízení se může přihlásit kterýkoliv zájemce, který splňuje výše uvedené předpoklady. Informace o výběrovém řízení podá uchazečům Ing. Jaroslav Červenka: jaroslav.cervenka@npsumava.cz, tel. č.: +420 731 530 543, či PD Dr. Marco Heurich (NP Bavorský les): marco.heurich@npv-bw.bayern.de, tel. č.: +491 621 301 448 Zájemci se mohou přihlásit na adresu blanka.mullerova@npsumava.cz - kancelář ředitele, zasláním strukturovaného životopisu vč. seznamu publikací a motivačního dopisu v anglickém jazyce.. Pracoviště: Správa národního parku a chko šumava - sídlo, 1. máje, č.p. 260, 385 01 Vimperk. Informace: Blanka Müllerová, +420 388 450 230.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektrotechnický 28 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici technologové, normovači Technolog. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 42000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Informace poskytně paní Hana Rodová , tel.: 388 452 254, e-mail: hana.rodova@rohde-schwarz.com, Náplň práce:, - podílí se na definování technologických metod a na plánování a časovém rozvržení práce, - spolupracuje s projektanty a techniky, - koordinuje práci s dalšími technology a provozními skupinami, a napomáhá spolupráci různých organizačních jednotek, - stanovuje a upravuje výrobní operace s ohledem na dostupnou technologii, - plánuje a realizuje technologický rozvoj, - komunikuje s dodavateli techn. zařízení, určuje rozsah údržby a servisních zásahů, Požadujeme:, - VŠ/SŠ - obor elektro, strojní, - NJ nebo AJ komunikativní, - samostatnost, flexibilita, aktivní přístup, Zaměstnanecké výhody: příspěvek na penzijní připojištění, zdravotní bonus, podnikové stravování,dovolená navíc,jízdní výhody.. Pracoviště: Rohde & schwarz závod vimperk, s.r.o., Špidrova, č.p. 49, 385 01 Vimperk. Informace: Hana Rodová, +420 388 452 254.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Řídil a v dechu měl jedno a půl promile

Ilustrační foto

Kam na Prachaticku za kulturou a poznáním?

Travesti show ve Volarech má šestiletou tradici, i letos bylo plno

Volary - Kinosál vyprodaný do posledního místa byl v pátek večer ve Volarech. Nakonec ale zasáhla chřipka, a tak v šestileté historii Travesti show ve Volarech zůstalo několik míst neobsazených.

Horalové zajíždí do Brna, oběma jde o hodně

Prachatice - Poslední utkání dlouhodobé základní části zítra hrají v první národní lize hokejbalisté HBC Highlanders Prachatice.

Včelka Mája vyzvídala, čím děti chtějí být až vyrostou

Volary - Další z programů volarské knihovny v rámci projektu Včelka Mája byl program "Čím budu až vyrostu".

Narodila jsme se

Prachaticko - Představujeme vám nově narozená miminka z Prachaticka.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT