VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedi se občas ptají, kdy pověsit prádlo, aby uschlo

Volary – Obyčejnému člověku stačí, když se ráno podívá z okna, případně mrkne na teploměr, aby věděl, jak je venku. Ivu Rolčíkovi ale tahle informace už jako školákovi nestačila.

27.11.2009
SDÍLEJ:

Jejich vyhodnocení už může provádět na počítači pěkně v teple doma, odkud putují po internetu do celého světa.Foto: Deník/Miroslav Fuchs

Ivu Rolčíkovi ale tahle informace už jako školákovi nestačila. Meteorologii se věnuje dodnes. Civilním povoláním je diplomovaný zdravotnický záchranář u zdravotní záchranné služby v Prachaticích a ve Volarech. V Prachaticích jezdí v randezvous systému, kdy vozí lékaře v osobním voze. Při službě ve Volarech funguje jako záchranář.

Kdy jste se začal meteorologii věnovat?

Rozhodl jsem se, když jsme někdy v šesté třídě dostali v přírodopisu za úkol týden sledovat počasí a zapisovat si teploty. Od té doby se meteorologii věnuji s menšími přestávkami pořád. První počátky byly již v roce 1990, kdy jsem měl původně jen teploměr za oknem. V té době jsem bydlel s rodiči v Černé v Pošumaví a Český hydrometeorologický ústav hledal na Lipensku vhodnou lokalitu na vybudování nové stanice. Tenkrát jsme ji získali, dostali jsme klasickou meteorologickou budku, kde jsme měřili a zapisovali třikrát denně výšku sněhu, teploty, tlak, vlhkost a po zhruba dvou letech se začalo přecházet na digitální čidla a novou stanici jsme získali mezi prvními. Pokračovalo se ale oběma způsoby a údaje se odesílali do Českých Budějovic. V tom jsem pokračoval až do roku 1999, kdy jsem skončil střední školu a nastoupil jsem na vojnu. Tatínek ale pokračoval a věnuje se tomu v Černé v Pošumaví dodnes. Takže tahle stanice měří už od roku 1993. Já jsem se po vojně přestěhoval za prací do Volar, začal jsem dělat na záchranné službě.

To už jste opět začal s pravidelným měřením?

V té době ne, protože v paneláku nebyla možnost se meteorologii příliš věnovat. Takže s měřením jsem zase začal až po přestěhování do nového bytu. V lednu 2007 jsem si pořídil menší stanici, kterou jsem měl za oknem. V té době jsem měřil teplotu, vlhkost a tlak vzduchu.

Do té doby se datuje také vznik vaší webové stránky?

Stanice už uměla komunikovat s počítačem, takže jsem si řekl, proč bych si nechal naměřené údaje jen pro sebe. Snažil jsem se vytvořit webové stránky a prezentovat tak to, co dělám. Nejprve jsem zkoušel stránky jednodušší, ale stránky, které neměly přímo doménu cz se hůř lidem hledaly, proto jsem se rozhodl zřídit profesionálnější stránky a postupně jsem je zdokonaloval a dával na ně co nejvíce informací.

Ti, kteří se podívají na internet, ale na Vaší stránce nenajdou jen počasí z Volarska. Proč jste se rozhodl rovnou pro celou Šumavu?

Nechtěl jsem, aby lidi měli možnost dovědět se o počasí jen ve Volarech, ale o celé Šumavě. Navíc takové stránky do té doby ani nebyly. Začal jsem proto zobrazovat veškeré údaje od Vyššího Brodu až po Železnou Rudu, které se mi podařilo získat. Postupně jsem přidával předpovědi počasí, radarové snímky, prostě to, co se mi zdálo zajímavé, nebo co mi řekli známí, že by chtěli vědět. Postupem doby jsem ještě začal přidávat fotografie ze Šumavy.

Jak dlouho už tedy existují Vaše webové stránky?

V této podobě existují od června 2007 a návštěvnost celková přesáhla čtvrt milionu návštěv.

Máte v tom počtu přehled, odkud odevšad se na ně lidé dívají?

Mohu říct, že se dívají téměř z celého světa. Nejčetnější návštěvy jsou samozřejmě z Evropy, i když převažují především lidé od nás, ze Slovenska a pak z Německa. Není výjimkou ani připojení z Austrálie, Nového Zélandu, Japonska, USA, Kanady a dokonce z Indie nebo Jihoafrické republiky a Argentiny. Napočítal bych možná už padesát států, odkud někdo navštívil mé stránky.

Odkud čerpáte informace?

Využívám různé zdroje. Hlavně z Českého hydrometeorologického ústavu, kde jsou informace nejucelenější a je jich i nejvíc. No a pak i od ostatních dobrovolníků, kterých i na Šumavě přibývá, jako třeba z Nové Pece, Vimperka, nebo Velhartic na Klatovsku. Dohromady se snažíme předávat informace i mezi sebou.

Kolik času Vám tento koníček zabírá? Sice Vám jdou údaje přímo do počítače, ale zřejmě nebude stačit jednou za den kliknout a vyjet všechna měření?

Dnes už to běží, dá se říci z devadesáti devíti procent, bez mého přičinění, ani nemusím být doma. Stačí, když mám zapnutý počítač. Zbylé údaje jsem schopen aktualizovat z jakéhokoli počítače, což trvá deset patnáct minut.

Zajímá Vás, jak je ve Volarech, když jste zrovna na dovolené?

Samozřejmě. A nejen Volary a Šumava. Zajímám se o počasí i jinde v republice, jsem v kontaktu minimálně s deseti amatérskými meteorology, se kterými si vyměňujeme údaje. Dá se říct, že mám přehled o celé České republice.

Kolik je vlastně takových meteorologických nadšenců?

Je nás v republice kolem sedmdesáti, na Prachaticku jsme tři, kteří prezentujeme počasí na internetu. K tomu bych přiřadil ještě Kvildu, kde je malá stanice na obecním úřadě. Nicméně z těch lidí se téměř všichni specializují výhradně na počasí ve svém nejbližším okolí. Takže se zaměřením na celý region jsem víceméně výjimka.

Několik kilometrů vzdušnou čarou je profesionální meteorologická stanice. Jak na se na Vás dívají profesionální meteorologové, berou Vás vážně?

Musím říct, že se profíci dokonce na moje stránky dívají. Od doby, kdy jsem si zřídil stanici, jsem byl už dvakrát na Churáňově. Zajímali jsme se navzájem o měření a o přístrojové vybavení. Vědí o mně i v Českých Budějovicích na hlavní pobočce ČHMÚ, také moje stránky sledují, hlavně v zimě porovnávají záběry z webových kamer s údaji teplot. Dokonce o mně vědí i na některých stanovištích letecké služby, aby vyhodnotili, jestli na Šumavu mohou letět, nebo ne. Takže profíků, kteří sledují moje stránky je dost, spolupracujeme a když mám nějaký problém, vím, na koho se obrátit a kdo mi pomůže. A to mně docela těší.

U běžného sběratele si člověk dokáže představit, co zhruba jeho vášeň obnáší. Co to ale je v případě meteorologa?

Finančně je to různé. Záleží na kvalitě stanice. Moje původní byla za pět tisíc korun, tahle byla čtyřikrát dražší. Navíc ceny stanic také postihla krize, takže s ohledem na kurz koruny se cena spíše zvyšuje. Ale to, co mám teď, patří mezi amatéry ke špičce. Přece jen si asi málokdo ke svému koníčku pořídí super kvalitní finskou stanici. Jen čidla už jsou v řádech stovek tisíc. Nicméně pro naší potřebu to stačí.

Už si na tenhle Váš netradiční koníček zvykli i sousedi?

Zpočátku na mně koukali trochu divně. Někteří si mysleli, že mám za oknem speciální satelit. Když jsem dal stanici ven, mysleli si, že je to rušička nebo protipožární alarm, dodnes někteří lidé netuší, co za tím plotem je a chodí kolem velkým obloukem, což mi na druhou stranu až tak nevadí. Ale už mne lidé znají, takže se mne občas zeptají na ulici nebo v obchodě, jak bude, nebo kolik bylo ráno stupňů.

Na jaké otázky jste jim schopen na základě vašich měření odpovědět?

Jsem schopen měřit venkovní teplotu, venkovní vlhkost, rychlost a směr větru, srážky, výšku sněhu, přízemní teplotu, teplotu půdy od pěti do pětadvaceti centimetrů, tlak vzduch a sluneční svit. Běžně člověk z těchto měření využije teplotu, vítr, přízemní teplota. Ta zajímá lidi hlavně na jaře a na podzim kvůli zahrádkám. Hodně lidi zajímá výška sněhové pokrývky. Z vlastní zkušenosti vím, že lidé právě výšku sněhu hodně přeceňují a ne jen o centimetry, ale o desítky centimetrů. Stává se, že lidé říkají, že napadlo půl metru sněhu, ale ve skutečnosti je s bídou třicet centimetrů. Od srpna měřím i sluneční svit, což by mohlo zajímat hlavně fotografy. Docela mne překvapilo, že lidi zajímá i vlhkost vzduchu. Zastavují mne, a diví se, že je ve Volarech stoprocentní vlhkost. Mysleli si, že to může být jen v deštném pralese. Zatímco jinde se to nestává, ve Volarech je to pravidelně téměř každou noc. Je to dáno lokalitou, jsme v uzavřeném údolí, kde vzniká pravidelně mlha.

Neptají se Vás sousedky, jestli jim uschne prádlo?

Je to tak, občas jim říkám, ať raději dneska neperou, že jim to neuschne a také že ne.

Když sedíte u televize a sledujete předpovědi počasí, jak na Vás působí, co vidíte a slyšíte?

Přiznám se, že předpověď počasí sleduji jen na jedné televizní stanici. Ostatní mi přijdou jako nevěrohodné, laicky udělané a jsou spíše o tom, kdo to říká, než co říká. Informace nejsou minimálně pro mne na profesionální úrovni. A už vůbec nevěřím předpovědím na celý měsíc. Uvedu jen příklad z října, kdy podle měsíční předpovědi mělo být od desátého do dvacátého října polojasno s teplotou kolem dvaceti stupňů. A třináctého napadl sníh, leckde až půl metru i víc. Což měsíční předpověď absolutně neříkala a to byla vydána dva týdny před sněhem.

Na jak dlouho se podle Vás dá kvalifikovaně předpovědět počasí?

I když říkají, že dlouhodobé předpovědi jsou tak na šedesát procent, spíše to nevychází. Podle mne je kvalifikovaná předpověď maximálně s relativně slušnou přesností tak na tři dny. Pak už přesnost klesá a na týdenní předpověď se dívám s velkou rezervou.

Co na Vašeho koníčka říká rodina?

Podporuje mne, nevadí jí to a musím říct, že je hodně vstřícná.

A jak se na to tváří starší pětiletý syn, už to vnímá?

Určitě, dá se říct, že hned jak vstane, běží se podívat, jaká je teplota a jestli v noci pršelo. Když jdu dělat něco ven do stanice, jde se mnou a kouká na čidla, zhruba rok se zajímá o počasí také. Tak snad budu mít svého nástupce. Je to trochu naopak, než to bylo se mnou, kdy jsem tatínka k meteorologii zlákal vlastně já, protože v mých začátcích jsem potřeboval někoho dospělého. Ale tátu to chytlo a dodnes na stanici v Černé v Pošumaví měří pro ČHMÚ a vyměňujeme si i data.

Ivo ROLČÍK

Rodák z Opavy, 31 let. V roce 1990 jako žák šesté třídy začal s meteorologií v Černé v Pošumaví. Dnes pracuje jako zdravotník záchranář, žije s manželkou a syny Ivem a Matyášem ve Volarech, kde má i svou meteorologickou stanici a odkud vysílá na stránce www.pocasi-volary.cz údaje o počasí na Šumavě do celého světa.

Autor: Miroslav Fuchs

27.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč Svářeči, řezači plamenem a páječi Zámečník-svářeč. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: místo výkonu práce Prachatice a všechna ostatní pracoviště firmy , Nástupní mzda 150,-Kč/hod. , Kontakt:, - Věra Koubová, e-mail: v.koubova@meusburger.cz. Pracoviště: M-technika s.r.o., Průmyslová II, č.p. 917, 383 01 Prachatice. Informace: Věra Koubová, +420 388 302 121,702 190 220. Výroba - Výroba Obsluha strojů 18 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Výrobní - montážní technik. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 14. Poznámka: Požadujeme:, - schopnost pracovat v týmu, , - manuální zručnost, pracovitost, pečlivost, spolehlivost, Náplň práce:, - obsluha seřízených a nastavených výrobních strojů, - obsluha jednoduchých strojů a zařízení, - provádění běžných montážních kontrolních činností, - manipulační práce, - provádění montážních prací v rámci ČR, Zázemí stabilní a perspektivní společnosti., Zaměstnání na hlavní pracovní poměr, možno na dobu neurčitou., Místo výkonu práce:, - Husinec - provozovna Sklářská 48 Husinec, - Zašová - provozovna Zašová 660, Zašová, - Velké Meziříčí - provozovna Velké Meziříčí , Třebíčská 1162/72b Velké Meziříčí, 1 týden dovolené nad rámec zákoníku práce., Firemní benefity, zaměstnanecké slevy na firemní výrobky, dotované závodní stravování, pevný výplatní termín, firemní oděv., , Info pí. Dvořáková na tel.: 702 188 238, 388 385 015 (7:00-15:00 hod.), e-mail: radka.dvorakova@windowholding.cz, osobně.. Pracoviště: Window holding a.s. - husinec - provozovna, Sklářská, č.p. 48, 383 01 Prachatice. Informace: Radka Dvořáková, +420 702 188 238. Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 20 450 Kč Sociální pracovníci specialisté v oblasti veřejné správy Odborný sociální pracovník úseku sociální práce. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Předpokládaný nástup: leden 2019 na dobu určitou (zástup za MD a RD), Náplň práce: sociální práce, Místo výkonu práce: Městský úřad Vimperk, Steinbrenerova 6, 385 17 Vimperk, Zájemce podá písemnou přihlášku. Přihláška zájemce musí obsahovat tyto náležitosti:, - jméno, příjmení a titul uchazeče,, - datum a místo narození uchazeče,, - státní příslušnost uchazeče,, - místo trvalého pobytu uchazeče,, - číslo občanského průkazu uchazeče,, - datum a podpis uchazeče,, - telefonní, popř. e-mailové spojení., K přihlášce se připojí tyto doklady:, - životopis, ve kterém uchazeč uvede údaje o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech a dovednostech, , - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, možno získat na MěÚ Vimperk ihned výstupem Czech POINTU (tel.: 388 402 236),, - ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání., Další požadavky: , Vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání dle § 110 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách - obory zaměřené na sociální práci, sociální politiku, sociální péči, sociální pedagogiku, sociální a humanitární práci, sociálně právní činnost, charitativní a sociální činnost, práce na PC (MS Office, Windows, Excel, Internet...), znalost zákona 108/2006 Sb. a 111/2006 Sb. výhodou, rychlá orientace v pracovní problematice, schopnost samostatné práce, schopnost jednání s lidmi, časová flexibilita, ochota se dále vzdělávat, řidičský průkaz skupiny B, praxe v oboru a ve veřejné správě vítána, zvláštní odborná způsobilost výhodou. , Přihlášku s požadovanými doklady zašlete nebo osobně doručte nejpozději do 21.11.2018 , do 14:00 hod., na adresu: Městský úřad Vimperk, Steinbrenerova 6, 385 17 Vimperk. Uzavřenou obálku označte heslem: "NEOTVÍRAT, VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - ODBOR SOCIÁLNÍCH VĚCÍ A ZDRAVOTNICTVÍ". , Podrobnější informace podá: Mgr. Jana Korbelová - vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví, tel: 388459029, mob: 725043967. Pracoviště: Odbor sociálních věcí a zdravotnictví, městský úřad ve vimperku, Nad Stadiónem, č.p. 199, 385 01 Vimperk. Informace: Jana Korbelová, +420 725 043 967,388 459 029. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 13 400 Kč Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič mezinárodní a vnitrostátní kamionové dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13400 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 31. Poznámka: Požadujeme:, Řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz, kartu řidiče, ochotu pracovat, spolehlivost, časovou flexibilitu, praxe v oboru výhodou. , , Nabízíme:, Stabilní pracovní zázemí v mezinárodní firmě s dlouholetou tradicí., Moderní vozový park., Kvalitní technické zázemí (servis, mycí linka, čerpací stanice,…)., Jistota výplaty mzdy a cestovních náhrad v pravidelných termínech a zákonem stanovené výši. , Služební telefon, odměny za výkon, Kontaktní osoby:, tel.: 731 123 112, e-mail: personalni@sindelar-spedition.cz. Pracoviště: Šindelář spedition s.r.o. - netolice, Vodňanská, č.p. 533, 384 11 Netolice. Informace: Miroslava Robová, +420 731 123 112.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Poslední Zelená středa bude o potřebě tmy

Svátění turnaj mladých florbalistů v Netolicích 2018.
60

Mladí florbalisté se sešli v Netolicích

Druhé místo pro Krále Šumavy

Písek, Vimperk - Již 4. ročník soutěžního festivalu Šumava Litera se uskutečnil v sobotu 17. listopadu ve Vimperku.

Mladí hokejbalisté zamířili pod Libín

Prachatice /OBRAZEM/ - Highlanders aréna patřila v sobotu odpoledne hokejbalovému potěru.

První setkání s paní Zimou se obešlo bez problémů

Jižní Čechy - Zasněžené střechy, první sněhuláci nebo koulovačky. I na jih Čech v pondělí přišla paní Zima. Zakusit poprvé její sílu mohli už v neděli v podvečer jihočeští řidiči.

Vacov B má na obrátce šest bodů k dobru

Prachaticko – Víkendový program završil podzimní část fotbalového okresního přeboru na Prachaticku. Žádné velké překvapení se již nezrodilo.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT