Mezinárodní den žen je sice spojován s dobou před rokem 1989, ale zdá se, že pro Čechy je přijatelnější, než Valentýn.


„Samozřejmě, že naši důchodci si tento svátek připomenou. Sice až v pondělí, ne dnes, ale Marie a Jiří Ludačkovi pro ně připravili v klubu Pod Hradbami harmonikářskou veselici. Vystoupí na ní bratři Novotní a sestry Šímovy," říká předsedkyně prachatického svazu důchodců Zdeňka Hrůzová.


Ta zároveň vzpomíná na to, jak v osmdesátých letech bylo samozřejmostí, že dostala kytičku, stejně jako dnes. „Děti vyrobily ve škole srdíčko, které mi předávaly. V práci, kde jsem byla i v odborech, jsme vždycky připravili posezení. Dneska se to sice zlehčuje, že ženy dostávaly v práci ručníky, skleničky, nebo utěrky, ale byla to doba, kdy se tyto věci hůře sháněly, takže z nich měly radost," zavzpomínala Zdeňka Hrůzová.


Dnes večer pořádá kvildský hotel Šumava Inn retro oslavy Mezinárodního dne žen. Při té příležitosti je připravena diskotéka ve stylu 80. a 90. let, obsluha bude v retro „ohozu" a dobová bude i kuchyně.


Oslavu svátku žen s živou hudbou a pohoštěním naplánovali i v restauraci Pod sjezdovkou na Kubově Huti. „Dobové oblečení a znalost textů budovatelských písní vítány," zvou organizátoři na akci, která začíná v 19 hodin.


Spontánní akcí je pak oslava svátku žen ve Starých Prachaticích. Tady totiž organizátoři připravili dětský karneval. „A tak nějak samo ze situace vyplynulo, že by tu někteří dospělí chtěli zůstat a při příležitosti tohoto svátku posedět," směje se Karel Talafous. Podle něho by si samozřejmě ženy, které tu zůstanou, zasloužily kytičku. „Bylo by proto asi dobré, kdyby každý z mužů, který sem přijde, přinesl s sebou květinu, třeba karafiát. My je pak ženám přerozdělíme," přemýšlí Karel Talafous.


Dětský karneval začne v 15 hodin, posezení zhruba o tři hodiny později, tedy v 18 hodin. „A uvidíme, co z toho bude," dodal.