„Už v dětství se mi uniformy líbily. Před devětatřiceti lety pracovala moje teta v jedné prodejně pneumatik v Českých Budějovicích. Jednoho dne tam přijeli na nákup pneumatik hasiči z Prachatic. Teta moc dobře věděla, že sháním práci, a tak se jich jen tak mezi řečí zeptala, zda někoho nepotřebují. Oni přikývli a já jsem nastoupila na tehdejší okresní inspekci požární ochrany v Prachaticích,“ popsala start své kariéry Růžena Vejvodová.

Postupně pracovala i v administrativě a zaopatřovala veškeré hospodářské práce tohoto odboru. „Po té jsem pracovala na úseku civilní ochrany, požární prevence a když vznikl nový název Okresní správa sboru požární ochrany Prachatice a později Hasičský záchranný sbor okresu Prachatice, pracovala jsem mimo jiné i jako vedoucí oddělení prevence a zároveň ve funkci zástupce ředitele hasičského záchranného sboru v Prachaticích. Od roku 2001 vznikl po spojení s Českými Budějovicemi nový název, a to Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, územní odbor Prachatice, kde jsem mimo jiné byla zařazena jako vedoucí oddělení prevence a byla pověřena zastupováním ředitele územního odboru v Prachaticích,“ dodala. Loni v červnu odešel dlouholetý ředitel Hasičského záchranného sboru Vladislav Ženíšek do důchodu a Růžena Vejvodová byla následně po dobu osmi měsíců pověřena řízením územního odboru v Prachaticích.

Dobrý kolektiv

„Při této činnosti jsem zastávala i funkci vedoucí oddělení prevence. Po nástupu nového ředitele loni v březnu vykonávám funkci vedoucí oddělení prevence. Samozřejmě, že po tuto dobu jsem musela dělat i věci, které souvisí s činností hasičského záchranného sboru, kde jsem byla mimo jiné zařazována i do úseku zjišťování příčin požárů, rovněž jsem se zúčastnila při řízení záchranných prací při povodních a mimořádných událostech v okrese. Pokud mohu hodnotit práci v kolektivu mezi samými chlapy, mohu říci, že se ke mě moji podřízení chovali velmi slušně a řízení této polovojenské organizace pro mne bylo přínosem,“ chválí si.

Podle jejích slov se v zabezpečování požární ochrany na Prachaticku objevovaly značné nedostatky především v přístupu v zabezpečování požární ochrany u podnikajících fyzických a právnických osob, a to především z neznalosti této problematiky.

„Naším cílem bylo zvýšit úroveň této ochrany především prováděním kontrol tak, abychom organizacím pomohli a ony se vyhnuly zbytečným pokutám nebo správnímu řízení,“ dodala.

Za dlouholetou činnost v požární ochraně a hlavně za vynikající výsledky dostala Růžena Vejvodová v loňském roce věrnostní medaili I. stupně.

Ve službě je žena v uniformě dlouho, a tak nechybějí ani perličky, jež práci provázejí. „Jednoho dne nám byl nahlášen požár stohu ve Vitějovicích. V souladu s poplachovým plánem byly vyzvány jednotky dobrovolných i profesionálních hasičů. Na místě se ale zjistilo, že se ze stohu pouze přirozeně pářilo. Hasiči navštívili místní hospodu a dotyčného, který požár ohlásil, to přišlo dost draho, protože musel zaplatit náklady spojené s pobytem hasičů právě v hospodě,“ vzpomínala s úsměvem Vejvodová.

Předat zkušenosti

Růžena Vejvodová by do budoucna chtěla předat hlavně své dlouholeté zkušenosti mladým kolegům svého oddělení s cílem, aby z těchto řad byl vybrán její nástupce.

Jediná žena mezi prachatickými hasiči se totiž chystá příští rok ukončit kariéru ve služebním poměru.