Jana Prokopcová je ze Sedlic na Strakonicku, pomáhá Dětskému domovu Zvíkovské Podhradí z Písecka a titul Žena regionu 2013 si včera převzala v Táboře. Nejen na tom je vidět, že je skutečně ženou Jihočeského kraje.

Vyhrála jihočeské regionální kolo pátého ročníku ankety, jejíž finále se odehraje ve čtvrtek v Praze. Soutěž vyhlašuje společnost Prime communications a hlavním me᠆diálním partnerem se stalo vydavatelství Vltava – Labe – Press. Patronát na sebe letos vzala horní komora Parlamentu ČR, Senát. Výjimečné ženy přihlásili do soutěže lidé z jejich okolí.

Když se o svém vítězství dozvěděla, měla rozpačité pocity. Včera ale v restauraci U Husičky, kam ji pozval senátor Pavel Eybert, zářila radostí. Od sponzorů si odvážela spousty dárků, nejvíc ji ale potěšil ten poslední, protože byl totiž pro děti. Senátor jim poslal pět tisíc korun a Jana už ví, jak s nimi naloží. „Teď děti potřebují gumovky, boty vůbec na nich jen hoří," říká o 18 mrňatech z domova.
S několika kamarády, kteří před těmito dětmi nezavírají ani oči ani peněženky, od roku 2007 již dokázala sehnat spousty potřebných věcí, na které domov z vlastního rozpočtu nedosáhne.

„Třeba boty, oblečení, elektroniku nebo vybavení zahrady. První byla trampolína a bylo úžasné vidět tu radost dětí, že je skutečně jejich a už si ji mohou nechat," vzpomíná Jana Prokopcová na první kontakty s domovem, o němž se dozvěděla při studiích. Tehdy si řekla, že jim jednou pomůže a když přišla ta správná chvíle, slib splnila.

Regionální vítězství tedy získala za charitu, které se u nich věnuje celá rodina, úspěšná u sponzorů je její sestra a mezi dětmi z domova se již pohybuje i její desetiletá dcera. „Na to jak je malá, je báječná. Sama vyndala barbíny, se kterými si už nehrála a dala je dětem v domově. Jezdí tam se mnou a místo, aby si třeba sama užívala čerta a Mikuláše, tak mi pro děti dělala anděla," vypráví žena, která pracuje v Psychologicko – psychiatrické poradně ve Strakonicích.

Galavečer v Praze

Teď ji i další regionální vítězky čeká závěrečný galavečer v Praze. „Celonárodní finále se uskuteční za účasti České televize, zúčastní se ho všechny vítězky z regionů a vyhodnotíme i ženu s největším počtem hlasů od čtenářů a další s titulem od odborné poroty. Záznam mohou diváci vidět ve čtvrtek večer ve zpravodajství z regionů, ale už ráno jsme pozvané do Studia 6 a v poledne do pořadu Sama doma," upřesnila jednatelka a majitelka společnosti Prime communications Denisa Kalivodová, kde budou k vidění.

Práci Jany Prokopcové ocenil senátor Pavel Eybert nejen pěti tisíci pro děti, ale i slovně: „Vím, že lidé jako je paní Jana Prokopcová to nemají jednoduché, že musejí obětovat svůj čas a mnohdy i peníze na úkol vlastní rodiny. Proto je mám v úctě."