Podle tiskového mluvčího ministerstva zemědělství Petra Vorlíčka se další stále sčítají.
Ministerstvo má zatím jen prozatímní čísla. „Některé oblasti jsou stále zatopené a nepřístupné. Navíc přesný rozsah škod bude možné určit až po delší době. Zejména po zjištění vlivu na pěstované rostliny,“ poznamenal Vorlíček.

To, že ještě není jasno, potvrdili i samotní zemědělci. Výrobně obchodnímu družstvu Lidmovice, které má část svých polí kolem Blanice, půjdou podle předsedy Stanislava Petráška škody do milionů. „Netroufám si ale říci částku. Některá pole jsou stále podmáčená, nevíme ani jestli budeme moci sklízet,“ povzdychl si. S velkou pomocí od státu nepočítá.
Na půdě má škody také a.s. Pivkovice. „Hrubým odhadem bych řekl, že to milion bude.

Očekáváme, že přijde pomoc od státu,“ uvedl ředitel Radek Boška. Společnost má totiž ještě škody z letošních dubnových záplav, kdy se na Bavorovsku rozvodnily Bílský a Měkynecký potok.

Na to, jestli pomoc od státu přijde, nedokázal jasně odpovědět ani tiskový mluvčí ministerstva zemědělství. „Na základě vyhodnocení škod a rozhodnutí vlády může ministerstvo stanovit zásady pro poskytování dotací pro řešení škod po povodních,“ uvedl pouze.

Roky už ale podle něj ministerstvo podporuje zemědělce, kteří jsou proti takovým škodám pojištěni.

Klára Alešová