Ti se svými vozy vyrazili zdržovat dopravu na silnici mezi Čkyní a Vimperkem. Už před devátou hodinou se sešli u bramborárny ve Lčovicích, kde traktory a nákladní vozidla vyzdobili českými vlajkami a transparenty.
„Zelená nafta = český chléb," nebo „Zelená nafta pro všechny zemědělce v EU," stálo na plachtách, které pokrývaly karoserie vozů. Zemědělci dali svým protestem jasně najevo, že odmítají záměr vlády na zrušení dotací na „zelenou naftu". Vyjeli ale i kvůli plánovanému zdanění „tichých vín", jehož zavedení je plánováno na příští rok.

Ještě než jsem se ale s redakčním vozem do kolony zemědělských vozidel ve Čkyni zapojil, mohl jsem vyslechnout několik řidičů, kteří se na zmiňovaný úsek vozovky právě chystali vyjet. Někteří se dokonce rozhodli svůj odjezd z obce odložit. „Je vedro a nemám klimatizaci, rozhodně se nehodlám vléct v té koloně. Zemědělce chápu, zase rozhodují o nich a bez nich. Raději zajdu do restaurace a dám si kofolu," řekl jeden z oslovených řidičů.

Další řidič, který se chtěl k protestu zemědělců vyjádřit, byl řidič kamionu. Ten si rozhodně servítky nebral, a to, co na adresu zemědělců prohlašoval, se dá tlumočit jen stěží. „Berou si ostatní řidiče jako rukojmí. Nikdo jiný ale naftu dotovanou nemá, takže nevím, proč by jí měli mít oni. Ať si protestují někde na poli, a ne tady, kde pracují i jiní lidé," zlobil se řidič z povolání.
Mezi mnohými oslovenými ale našli zemědělci i zastání. Stejně jako farmáři samotní chápu záměr vlády jako další omezení, které bude tuzemským zemědělcům zasahovat do jejich konkurenceschopnosti. A ozývaly se i hlasy, které upozorňovaly na nevalnou kvalitu mnohých nabízených zahraničních produktů.

„Jestli se necháme zaplavit kuřaty z Polska, vepřovým bůhví odkud a česnekem z Číny, jsme hlupáci. Můžeme v tomhle přístupu pokračovat, jestli chceme, aby naše krajina zarostla celá plevelem a my museli všechny plodiny dovážet. Zemědělství dotuje celá Evropa, a my sami nemůžeme jít proti proudu. Právě naopak, zemědělci by si zasloužili ještě vyšší dotace, aby mohli prorazit i na zahraniční trhy a v Čechách se zase začalo pořádně hospodařit," fandila zemědělcům jedna obyvatelka ze Čkyně, která se právě vracela z nákupu v místní samoobsluze.

I na silnici se projevovaly různé povahy lidí. Když jsem sedl za volant a stal se součástí kolony, jelo přede mnou už dalších deset patnáct automobilů, které ještě před chvílí neměly s kolonou a zemědělci nic společného. Nyní se ale staly součástí kolony.
Někteří řidiči byli se svou nechtěnou rolí hrubě nespokojeni. A když se na zdejším nepřehledném úseku objevila byť i krátká rovinka, rozhodli se, že kolonu zkusí předjet. Zřejmě si neuvědomovali, že tím ohrožují i všechny ostatní řidiče. Předjet kolonu se jim totiž ani v jednom případě nepodařilo, naopak ostatní donutili brzdit a často až těsně před srážkou s protijedoucím vozidlem se jim podařilo zařadit se zpět do kolony.

Jiní to brali s úsměvem. Kolona kličkovala po zdejší nepřehledné silnici a za mnou se řadily další automobily. 
Ve Vimperku se kolona otočila a vracela se po stejné trase zpátky do Čkyně. Jestliže byli řidiči opravdu rukojmími zemědělců, padesátka z nich právě nyní dostala svobodu. Hned za otáčkou se ale začala kolona osmi zemědělských vozidel znovu prodlužovat.
Poslouchal jsem rádio. A z celé republiky se ozývaly stejné hlasy: Doprava kvůli zemědělcům kolabuje! Přemýšlel jsem o tom, zda taková akce pomůže zachránit kolabující české zemědělství. A zda jsou samotní zemědělci s výsledkem akce spokojeni.

Odpověděla mi ředitelka prachatické Agrární komory Jaroslava Štambaská, která celou akci se zemědělci našeho regionu zorganizovala.
„Myslím, že se řidiči s akcí vypořádali dobře, nikdo na nás netroubil, jen někteří byli dost netrpěliví. Ale lidé snad pochopili, že se jedná i o ně. O kvalitu potravin, které konzumujeme, a aby ji předpisy dokázaly zajistit, což už dnes bohužel taková samozřejmost není. A také, aby mohli existovat lidé, kteří se starají o naši krajinu," uvedla Jaroslava Štambaská po protestu.

Proč zemědělci brzdili dopravu?
Pobouřily je totiž dva záměry vlády. Za prvé to je plánované zavedení spotřební daně na „tichá" vína. Vláda chce ale také zrušit dotace na „zelenou" naftu pro zemědělce. Podle producentů by tyto zásahy fatálně omezily konkurenceschopnost tuzemských výrobků na našem i zahraničním trhu, mnoho výrobků by muselo podražit.