Prachatickému deníku to v pondělí řekl Marek Kopecký, referent odboru dopravy MěÚ Prachatice. Upřesnil, že firma Reno do asfaltu u přechodu umístí světla a na sloupky svislých dopravních značek pak speciální detektor. „Ve chvíli, kdy se k přechodu přiblíží chodec, začne přechod blikat, čímž řidiče upozorní přibližujícího se chodce," popsal novinku.
Stejně chytrý přechod je už v současné době podle slov Martina Grožaje z prachatické Správy a údržby silnic, která silnici druhé třídy u školy ve Vodňanské ulici spravuje, nainstalován ve Vlachově Březí při vjezdu do tamního sídliště. „Světla jsou vysoce svítivá i dostatečně ostrá a i přesto, že jsou bílá, jsou výborně viditelná i ve dne," popsal Martin Grožaj. Přechod, který vede z Žižkovy ulice do školního dvora prý správci komunikace vybrali záměrně. Pro vyšší bezpečnost tam denně před osmou ráno koriguje provoz hlídka městských strážníků. „Je dětmi, které chodí do školy, více využívaný, než ten o kousek níž u polikliniky," zdůvodnil Martin Grožaj výběr pro instalaci chytrého přechodu.
Instalaci světel má provést firma zabývající se dopravním značením. Silnice ale podle slov Marka Kopeckého nebude uzavřena zcela. „V době prací, tedy od 18. do 20. listopadu, bude provoz sveden do jednoho jízdního pruhu," popsal postup prací.
Jde o další z bezpečnostních opatření na frekventované silnici před prachatickou základní školou. Loni v červnu tam nechala SÚS nainstalovat hrubý povrch, který řidiče upozorňuje, že se blíží k místu, kde může být zvýšený pohyb chodců.
Jihočeský kraj podle Jiřího Klásy, vedoucího odboru dopravy, letos nechal nebo nechá umístit světla k deseti přechodům na jihu Čech ve městech. „Na Prachaticku to je Vlachovo Březí a Prachatice," upřesnil Jiří Klása s dovětkem, že všechny vytipované přechody budou hotové do konce roku. „Policie ČR nám dala podněty na místa, která jsou podle nich nebezpečná, a my následně vybrali deset míst," dodal s tím, že jedním z kritérií bylo i to, zda je poblíž přechodu elektrický proud. „Technologie, které se do blízkosti přechodu umisťují, jsou velmi drahé. Osazení jednoho přechodu vyjde na zhruba čtyři sta tisíc korun," uzavřel Jiří Klása.