Osmý den cesty začíná skvěle. Žádný medvěd se v noci neukázal a přežily i zásoby jídel i celá výprava. Oproti některým předchozím cestám nám v noci nemrzlo a vstávání je veselé. Navíc nebalíme stany a užíváme si pohodovou snídani v lese.


Program máme úplně jasný a hned sjíždíme do kráteru sopky, nebo lépe řečeno supervulkánu o průměru 63 kilometry.


Celá oblast je přeplněná mnoha gejzíry, termálními jezírky, řekou a potoky. Ale uvítání máme zcela jiné a opravdu grandiózní. U cesty se pase stádo 80 bizonů, které vede obrovský samec. Za ním je pár menších samců, kteří občas zkouší drobné strkanice, a nakonec samice s mnoha mláďaty. Jsou téměř u silnice a nádherně nasvícení ranním sluníčkem. Fotíme opravdu na pár metrů, ale stále s velkým respektem. Jsou to pořád divoká zvířata, i když trochu zvyklá na turisty.


A pak už nás čeká první z mnoha zastávek, ze kterých vycházíme na okruhy ke gejzírům. Obrovská spotřeba fotomateriálu se projevila hned na třetí zastávce. Řešíme úplně plnou videokameru, která odmítá přepnout na nahrávání na kartu. I tento drobný boj s technikou vyhráváme a já tuším další. Vybité baterie a plné karty řeší v průběhu dne vlastně každý. A není divu.


Zatím jsme najezdili jen 28 kilometrů a vše ostatní za celý den jsou zastávky na focení. Vrcholem pro fotografy byl výstup na kopec, ze kterého je nádherný výhled na Duhové oko. Terén je mimořádně nepříjemný a jemný písek střídají popadané stromy. Ale odměna je mimořádná.


Poslední zastávkou je oblast Oldfaithful. Každých 90 minut sledujeme jeden z největších gejzírů parku a čas mezi tím vyplňujeme vycházkami. Je to taková krása, že se jeden z nás zapomněl vrátit na domluvený odjezd. Měl jsem strach, že zabloudil, nebo se mu něco stalo, ale jen se zasnil.


Večer dorážíme do kempu úplně utahaní, ale šťastní. Všichni se jdou koupat do řeky a já vyjíždím do 20 kilometrů vzdáleného města chytit wifi a poslat vám další pokračování. Zítra se ozveme z NP Grand Teton.

Miloslav Martan

Putování skupiny Jihočechů po severozápadu USA můžete sledovat také na www.facebook.com/miloslav.martan.