Poslední celý den! Poslední národní park! Uteklo to a my vyrážíme zase do hor. Ale Winthrop večer učaroval skoro všem, takže tam stavíme i ráno. Na pár fotek a na kafe. Usměvavá prodavačka na pumpě má radost z plného obchodu a vytrvale se usmívá, což rádi opětujeme a vyrážíme směr NP North Cascades.

Hned na úvod parku vyjíždíme na vyhlídkovou plošinu Washington Pass Overlook s krátkou procházkou a za ní je táhlý sjezd do údolí. Středem parku prochází silnice, která nabízí pár vyhlídek na úchvatně zelená jezera Ross Lake a Diablo Lake. Celá oblast je hodně turistická, proto ji poměrně rychle opouštíme. Naším cílem je vrchol silnice Mount Backer Hwy, která se téměř od moře zvedá až do výšky 1445 metrů. Máme před sebou ale 200 km a vůbec to neutíká. Washington má nízké rychlostní limity i na rovných a přehledných silnicích, tak je to dlouhý přejezd, hlavně pro řidiče.

Varuji všechny před tím, že nahoře bude ještě spousta sněhu, ať se pořádně obují a oblečou. Mám totiž zkušenosti z minulé cesty, kdy tam bylo ve stejné době 6 až 8 metrů sněhu. Desítkami serpentin se zvedáme nahoru a cestou zastavujeme u jezírka, za kterým se tyčí majestátný Mount Shukshan. Ten je na našich tričkách, a tak musíme všichni obléct stejnokroj a udělat skupinovou fotku. No, nemají je úplně všichni, jedno nedorazilo poštou, jedno zůstalo omylem doma a Pavlovo triko bydlí v kufru, který stále nemáme. Tak jdou do zadní řady, tam se to vytratí.

A pak už následuje vjezd do slíbeného sněhu. Ale ouha, zkušenosti jsou mi nanic a všichni přemýšlí, jestli jsem si z nich nedělal legraci. Nahoře není ani vločka a zuří tam sucho, že i jezera jsou vyschlá. Musím ukázat fotku z minulé cesty, aby mi to věřili. Teď chápu, jaký má Amerika velký problém. V květnu jsem projezdil Kalifornii, kde je obrovské sucho a vlastně je na celém západním pobřeží. Nikde nenasněžilo, nikde neprší a voda chybí úplně všude. Bude to opravdu krizové léto a podzim! Prázdné jsou i řeky a zásobárny pitné vody.
Dáváme si pár pěších tras s nádhernými výhledy do dalekého okolí a vůbec se nám nechce zpět do údolí. Tam už totiž čeká jen závěrečný kemp, baleni a zítra odlet. Ale ozvu se i zítra, protože nás čeká Seattle.

Miloslav Martan

Putování skupiny Jihočechů po severozápadu USA můžete sledovat také na www.facebook.com/miloslav.martan.