Tak vypadá Podolí nedaleko Prachatic v současnosti. Přitom ještě v šedesátých letech minulého století tu chodily děti do školy. Budova, kterou navštěvovaly, je dnes označována jako hospoda.
„Od roku 1958 do roku 1962 jsem tu navštěvovala jednotřídku, kde nás bylo asi deset," vzpomíná Milada Nováková, kterou za zmíněná školní léta učili hned tři různí vyučující. „Bydlela jsem v Osekách, všichni, co jsme v nich bydleli, jsme chodili do této školy. Do Podolí chodili i moji bratři a následně se škola zavřela. Naše rodina se do ní ale vrátila znovu, i když už ne, jako školáci. Moje sestra v této budově později bydlela," vyprávěla. Už v patnácti letech Milady Novákové byla budova prázdné a děti v ní měly klubovnu.
Do školních lavic v době, kdy do školy Milada Nováková chodila, byla převaha děvčat. „Měli jsme kroužky náboženství, dramatický a další, takže jsme určitě nebyli o nic ochuzení oproti těm, co chodili do školy ve městě. Vzpomínám si, když do školy přijížděla za panem učitelem Eduardem Vávrou jeho manželka. Učila nás zpěv, krásně zpívala," popsala Milada Nováková.
Zatímco do Podolí chodily děti z nedalekých Osek pěšky a válenky si pak sušily u kamen, do Prachatic do školy už dojížděly. „Jen, když bylo hezky, vzali jsme to přes kopec pěšky," dodala.