Michal Šnorek, předseda představenstva Nemocnice České Budějovice tento krok nemocnice odůvodnil. „Lékaři, sestry i ostatní zdravotníci si jsou vědomi vyššího rizika onemocnění chřipkou. Obtížně se vyhnou kontaktu s nemocnými, a navíc se pohybují v místech s větším nakupením osob, jako jsou například čekárny ambulancí. Nejenže zdravotníci mají vyšší riziko, že se nakazí, ale navíc hrozí, že se sami stanou šiřiteli chřipky mezi nemocnými, tedy osobami, které mají nejvyšší pravděpodobnost, že v důsledku nákazy chřipkou mohou zemřít,“ uvedl.

Podle něho je proočkovanost zaměstnanců v krajské nemocnici velmi nízká. „Pohybuje se pod dvaceti procenty a nejsme si vědomi, že by jiná nemocnice spustila takto intenzivní kampaň.

V pátek jsme zahájili vnitřní komunikaci v nemocnici a zhruba v polovině října začne očkování,“ odhadl Michal Šnorek s tím, že očkování je dobrovolné.

Jeho slova doplnil i primář infekčního oddělení Aleš Chrdle. „My chceme aby zdravotníci byli chránění, jednak aby chránili sebe, svoje rodiny a jednak, aby chránili pacienty. Očkování není povinné, je doporučené pro všechny. Jsou lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni. Každoročně se odhaduje, že zhruba 2000 lidí zemře v Česku na následky chřipky,“ konstatoval primář.

Očkování proti chřipce je podle něho nutné každý rok opakovat, protože virus chřipky se neustále mění a tím se snaží přelstít imunitní systém člověka. „V každém zimním období v Česku onemocní třetina až čtvrtina veškeré populace. Proti chřipce se můžeme chránit tím, že se straníme lidí, kteří kašlou, a kteří mají rýmu a nebo se straníme velkých prostor, kde je mnoho lidí. Zdravotníci tuto možnost nemají, protože ti se starají o lidi kteří kašlou,“ přiblížil primář.

Českobudějovická nemocnice počítá s vakcínami pro zhruba 2 800 osob. Cílem kampaně je dostat informace k zaměstnancům. Proto má nemocnice web nechcichripku.cz a poukazuje i na hashtag #nechcichripku.