„S touto sportovní aktivitou lze začít v každém věku a při různé kondici. Její podobu lze velice snadno přizpůsobit vlastní sportovní úrovni a výkonnosti. Lze ji provozovat po celý rok a kdekoliv,“ přibližuje nordic walking vedoucí Odboru kultury, školství a cestovního ruchu Městského úřadu v Prachaticích Růžena Štemberková.
Podle jejích slov je považováno za kolébku tohoto zajímavého sportu Finsko, kde se stalo doslova lidovým sportem. „Vyvinuli ho samotní běžkaři jako letní tréninkovou aktivitu. Podobně jako při běhu na lyžích je i u nordic walkingu zapojeno přes devadesát procent tělesných svalů. Je tak mnohem účinnější při spalování kalorií než klasická chůze či běh,“ popisuje dále.
Samotní senioři mají z tohoto sportu největší radost. „Je to pro nás obrovský přínos. Je to samozřejmě sport pro všechny, ale speciálně nám seniorům to odlehčuje od bolestí kloubů. Nutí nás rovnat páteř,“ popisuje vášnivá sportovkyně Zdena Hrůzová.

Manželé Hrůzovi sportují půl hodiny denně a nachodí okolo deseti kilometrů týdně.
„Občas dokonce nachodíme i delší vzdálenosti. S tímto sportem se mohli zájemci seznámit i na běhu Terryho Foxe. Od té doby se do našich řad připojuje stále více seniorů. Navštívili nás dokonce i dva němečtí instruktoři. Získali jsme od nich cenné zkušenosti. Pochopitelně může zvolit každý svůj individuální program,“ popisuje dále.
V Centru pro zdravotně postižené v Prachaticích mají senioři možnost si tyto speciální hůlky také jednoduše vypůjčit.
„Ve městě se věnuje tomuto sportu minimálně dvacet pět seniorů. Někteří dostali tyto hůlky i od vnoučat. Po Vánocích přibudou určitě další,“ hodnotí Zdena Hrůzová.
„Je zapotřebí mít správné hůlky s měkkým a tedy gumovým zakončením. Správnou délku hůlky lze určit podle výšky těla. Při nordic walkingu si zájemci mohou zlepšit nejenom svoji kondici, a tím si utužit zdraví, ale navíc i posílit svaly trupu, paží a nohou. Hůlka musí držet u ruky i při otevřené dlani. Poutko hůlky musí být proto akorát dlouhé,“ dodala na závěr Růžena Štemberková.