Zdíkovští tak chtějí dotáhnout pokud možno do konce problém, který řeší řadu let. Nemají totiž důstojné bydlení pro seniory.


„Zkusíme, jestli se nám podaří získat dotaci. Vloni jsme jednali i o možnosti, že by do hry vstoupil soukromý investor. Jenže v takovém případě by nájemné v domě bylo úplně někde jinde, než když jej postavíme sami s pomocí dotace," vysvětlil starosta Zdeněk Kantořík.
Pokud se totiž Zdíkovským podaří jejich úsporná varianta, kterou je dům za devět milionů korun, vznikne tu osm bytových jednotek a společenská místnost. „Byl by to takový větší rodinný dům, na který bychom chtěli pětimilionovou dotaci. Nájemné by tu pak bylo do tří tisíc korun za bytovou jednotku a měsíc, v případě, že by se jednalo o dvojici bydlící ve větším z bytů, bylo by pak tisíc osm set korun na osobu a měsíc. Hranicí pro to, aby se tu mohli senioři ubytovat, je věk od sedmdesáti let výše," vysvětlil k podmínkám starosta.


Zároveň by pak Zdíkovští chtěli uzavřít spolupráci s vimperskou charitou, která by zájemcům zajišťovala například obědy nebo nabídla některou ze svých sociálních služeb. Lékařská péče je dostupná jen několik minut chůze od plánovaného domova, stejně možnost nákupu.
„Dům by měl být určen pro soběstačné seniory, proto v něm není počítáno s lékařskou péčí," upřesnil starosta. Vytápění chtějí Zdíkovští řešit tepelným čerpadlem, které bude podle starosty snižovat náklady na bydlení.


V případě, že se Zdíkovským nepodaří dotaci získat, vrátí do hry další dvě varianty. „Znovu bychom mohli začít jednat se soukromým investorem, který by dům postavil a náklady na stavbu rozpouštěl do nájemného," uvedl k první možné variantě Zdeněk Kantořík.
Druhou variantou pak je, že by si Zdíkovští vzali úvěr a dům postavili sami. „I tady bychom pak museli vážit, jakým způsobem náklady na stavbu získali zpět. Zřejmě zase formou vyššího nájmu," doplnil starosta.