Celou záležitostí se už zabývá také Policie ČR. Bývalý starosta Zbytin Antonín Poskočil od začátku dubna čelí obvinění z přečinů porušení povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti a z maření úkolu úřední osoby rovněž z nedbalosti.


„Problém je v tom, že obec nesplnila termíny kolaudace, závěrečné zprávy a kofinancování. Kolaudace se protáhla o dva roky, závěrečná zpráva měla být hotova na jaře loňského roku,“ potvrdil Deníku současný starosta Zbytin Josef Furiš s tím, že obec navíc neproinvestovala celý stanovený vlastní podíl ve výši kolem devíti milionů korun, ale jen něco kolem šesti milionů korun. Před koncem března zaslal obci Finanční úřad v Českých Budějovicích celkem tři platební výměry. Jeden na 25,318 milionu korun jako vratku poskytnuté dotace a dále dva platební výměry na vypočtené penále v součtu za 20,583 milionu korun.


V současnosti má obec za sebou alespoň zkolaudování stavby, zaslanou závěrečnou zprávu a žádost o posečkání úhrady. „Momentálně děláme všechno pro to, abychom odvrátili tuto situaci. Jednali jsme na ministerstvu zemědělství a čekáme, jak dopadne naše žádost na finančním úřadu,“ dodal starosta Furiš s tím, že doufá, že na pochybení jednotlivce nakonec nebude doplácet dlouhá léta celá obec.

Nedbalost:
K trestné činnosti, z níž je podezřelý bývalý starosta, mělo docházet od srpna 2008 do května 2009 v souvislosti s financováním stavby čistírny odpadních vod a kanalizace v obci. Trestní sazba může být až od jednoho roku do pěti let odnětí svobody.

Více v tištěném vydání dnes, v úterý 19. dubna.