Ta chce v tabulkách přesně říci, kolik se vybralo, kolik z částky jde do běžných oprav, kolik pak následně do samotných investic. „Dotace odkudkoliv a peníze vložené do bytového fondu z rozpočtu města jsou už jen bonbonkem a lidé z těch čísel to musejí pochopit,“ vysvětluje Jana Krejsová. Ta se na rozbor hospodaření městské správy domů šla včera informovat osobně na finanční odbor města a další setkání s jeho vedoucím Václavem Jandou má naplánováno na pátek tohoto týdne. Starosta města Jan Bauer ale zase tvrdí, že do investic bytového fondu rozhodně patří regenerace sídliště, neboť i to přispívá ke zlepšení bydlení lidí ve městě.
„Myslím, že v hospodaření není žádná ztráta, jen je potřeba to lidem jasně doložit,“ vysvětluje, proč chce čísla přesně znát. Zároveň si na pátek vyžádala i mandátní smlouvu s MSDB a hodlá prověřit její plnění. Krejsová věří, že lidé hospodaření s byty přijmou, ale rozhodně to pro ně nebude vysvětlení pro navýšení nájmu. Právě od jeho navýšení se nájemníci začali zajímat o hospodaření správce bytového fondu. „I když je vše v pořádku, jen to není důkladně sepsané na papíře, nezměním svůj názor, že zvýšení nájemného bylo v době krize neopodstatněné a chtělo třeba jen o nějaký čas odložit,“ řekla Jana Krejsová.
Prachatický starosta Jan Bauer za zvýšením nájmu stojí, aby mohlo město do panelových domů dále investovat. Souhlasí však s tím, že je čísla s hospodařením oproštěné od dotací potřeba zveřejnit. Navíc, když se odečtou dotace, budou finance z rozpočtu města ještě vyšší a bude patrné, že se město o svůj bytový fond stará a investuje do něj. „Většina z oprav šla dříve hlavně z rozpočtu města, nájemné na to nestačilo,“ vysvětlil Bauer. Diskuzi uzavřel s tím, že nejvhodnější by bylo upřesnit výdaje i z let, kdy nájmy rozhodně nestačily pokrýt výdaje na jednotlivé domy.