„Vždycky může přijít nějaká výrazná změna počasí, která povede ke zvýšení hladiny Vltavy. Největší riziko pochopitelně hrozí u budov, které jsou bezprostředně u toku řeky. Pokud by došlo na nejhorší, obyvatelům by pomohli naši hasiči, a to jak se zachraňováním materiálu, tak hlavně lidských životů. Stav řeky kontrolujeme pravidelně a zatím je naštěstí situace klidná,“ zhodnotila starostka obce Borová Lada Jana Hrazánková.
Podle slov starosty Karla Matějky jsou Strunkovičtí na případné povodně dobře připraveni. „Máme již bohaté zkušenosti s tímto problémem, a proto jsme se snažili vše důkladně připravit. Já osobně se letos neobávám toho, že by podobná situace znovu nastala. V okolí městyse, ani přímo v něm, už není prakticky žádný sníh. V nejhorším případě jsou samozřejmě připraveni naši hasiči, máme také pytle s pískem a podobně,“ zhodnotil strunkovický starosta.
„Myslím si, že Strunkovice jsou po svých zkušenostech s povodněmi dobře připraveny. Letos by počasí nemělo nadělat paseku,“ uvedl obyvatel městyse Josef Wágner. „Máme připravený protipovodňový plán, podle kterého se v případě nouze budeme řídit. Zahrnuje především přesnou koordinaci práce hasičů a obyvatel našeho města. Doufám, že počasí bude letos příznivé a k žádným povodním nakonec nedojde. Je ale pravdou, že je letošní klima velice nevypočitatelné. Při razantním oteplování v posledních dnech u nás roztál sníh doslova bleskurychle. Jsem neustále v kontaktu s hrázným Husinecké přehrady Bedřichem Křivánkem, který mě o stavu vody informuje,“ popsal starosta Husince Robert Klesner.
V Nové peci se naopak potýkají s vandaly, kteří zbytečně zvyšují riziko vzniku povodní. „Problémové místo je Novopecký potok, do kterého házejí nejrůznější odpad a ucpávají tak jeho propustě. V případě nouze jsou připraveni naši hasiči,“ uvedla starostka obce Věra Lavičková.