Hlavním důvodem je to, že v červnu by zastupitelé měli schválit závěrečný účet města. „Problém hospodaření KIS přerostl běžný rámec a chci, aby o něm věděli všichni zastupitelé," zdůraznila Růžena Štemberková pro Prachatický deník s tím, že jde o hrubé porušení rozpočtové kázně, neboť ztráta před auditem je zhruba čtvrt milionu korun.

„Chtěla bych zaslat vyúčtování akcí pořádaných KISem pro všechny zastupitele," požádala Růžena Štemberková. Přidala se i Jana Krejsová (ČSSD) s tím, že vyúčtování hospodaření chce také za uplynulé roky, aby mohla srovnávat. Růžena Štemberková poukázala ale také na akce, které byly narychlo odvolány, lidé se o tom nedozvěděli a koukali jen na zavřené dveře divadla. V záloze ale měla i další připomínky jako 
v noci neuzamčené prostory divadla či Národního domu. 
Kultura a sport jsou 
a vždycky budou podle starosty Martina Malého ztrátové. „Proto tyhle organizace dotujeme příspěvkem," řekl Martin Malý s tím, že kompletní vyúčtování zastupitelé dostanou zhruba do měsíce.


Ředitel KIS Michal Piloušek uvedl, že už na letošní rok požaduje od města vyšší příspěvek, protože bylo jasné, že organizace je ve ztrátě. „Veškeré vaše připomínky jsme ale měli probrat osobně. Některé jsou zavádějící, například na odvolané představení jsme zareagovali tak, že jsem k divadlu vyslal dva zaměstnance, kteří měli příchozí upozornit," argumentoval ředitel KIS Michal Piloušek.