Lyžařské areály na Prachaticku jedou naplno, sjízdné jsou i desítky kilometrů běžkařských stop.

Na Zadovsku bylo ve čtvrtek dopoledne upraveno na třicet kilometrů běžeckých tras. Podle slov Petra Vondraše, vedoucího provozu LA Zadov, upraveny budou i v pátek. „Vzhledem k množství sněhu se je snažíme upravovat denně,“ uvedl Petr Vondraš. V sobotu by se navíc měly trasy rozšířit, a to až na Stachy. V pátek v lyžařském areálu navíc spustí jednosedačkovou lanovku ze Zadova na Churáňov. „Ta je vždy závislá na množství přírodního sněhu a toho teď máme dost,“ zkonstatoval Petr Vondraš.

Upravené jsou pro běžkaře i trasy z vimperského Vodníku, běžkaři míří i na Kvildsko. Tam byly trasy najety ve středu, do čtvrtečního rána ale na Kvildsku přibylo zhruba čtyřicet centimetrů sněhu. Podle slov Václava Vostradovského, starosty obce, leží na Kvildě až metr sněhu. „Ve čtvrtek jsme znovu projeli trasy mezi Kvildami, ale opravdu tu hustě sněží a situace se tu mění z hodiny na hodinu,“ dodal starosta. V plném provozu je i lyžařský areál. Na víkend budou najety stopy i v okolí Prachatic. V případě, že by je zasypal sníh, uvedl jednatel prachatických Městských lesů Jan Pěsta, že budou v průběhu víkendu upraveny znovu.

Nejinak je tomu ve Skiareálu Lipno, kde budou do víkendu otevřeny už všechny sjezdovky. Upraveny jsou také běžecké stopy na červeném okruhu o délce 10 km a na trati bílá o délce 4,5 km. Vše je upraveno pro klasiku i bruslení. Běhat na lyžích můžete také kolem Frymburka, kde je rovněž otevřena sjezdovka na Martě. „Tolik sněhu ve Frymburku dlouho nenapadlo,“ konstatoval Miroslav Maurer z klubu Atletiko Frymburk.

„Před víkendem upravíme stopy širokou rolbou ze Skiparku Frymburk,“ doplnil. Nenáročné běžecké tratě se v délce 15 km táhnou po pastvinách, a proto zde nehrozí nebezpečí padajících stromů.

Provozovatelé rakouského skiareálu Hochficht hlásí nejlepší sněhové podmínky za poslední roky. „Na sjezdovkách leží až 170 cm sněhu a otevřeny máme všechny tratě v délce 21 km. K tomu jsou pro děti otevřeny zábavné dráhy s obřími vlnami, dětský park s atrakcemi či fun slope s klopenými zatáčkami a tunelem. A na pokladnách i v restauracích máme český personál,“ uvedl Gerald Paschinger, ředitel skiareálu Hochficht. Běžecké stopy na Schönebenu ale ve středu kompletně uzavřely padající stromy.

Na příhraničním Sternsteinu jsou otevřeny všechny sjezdovky v délce 5,1 km, na kterých leží zhruba 60 až 80 cm sněhu.