Spolu se strážci byl celou dobu na místě i náměstek ředitele Tomáš Fait. Podle jeho slov byla pomoc strážců ze Šumavy vítaná, přesto tvrdí: „Byli jsme jen malou součástí záchranářů a dalších lidí, o kterých se ani moc nemluví."
Vše, co s sebou strážci vezli, se v terénu hodilo, ať už se jednalo o čluny k přepravě evakuovaných osob, nebo o lezeckou či záchranářskou výbavu. Každý krok záchranářů ale musel být předem konzultován a schválen. „První den našeho příjezdu jsme objeli všechny zasažené obce, aby jejich starostové o naší přítomnosti věděli, zjistili, co jsme schopni zajistit a mohli se tak v případě potřeby obrátit na krizový štáb. Ve chvíli, kdy jsme byli zařazení pod IZS, veškerá naše činnost se koordinovala přes krizové číslo. Pokud měla být naše pomoc účinná, musel ji někdo koordinovat a řídit," upozornil Tomáš Fait.
Podle jeho slov je jejich pomoc svým způsobem pomíjející záležitostí, byť potřebnou. „Nás nejvíce zasáhly osudy lidí, kterým jsme pomáhali. Jsou tu lidé, které to teď od roku 2002 vyplavilo potřetí. Nějakým způsobem si domy opravili a mají je vyplavené zase. Spousta z nich nemá domy pojištěné, mnoho jich pracuje jako soukromí zemědělci a pěstitelé, takže pod vodou mají kromě svých domovů i úrodu. Na jaře do toho dali jen náklady a teď netuší, jak to bude vypadat, až voda opadne. Rozhodně to není nic jednoduchého, něco jiného je sledovat záběry v televizi, něco jiného je být přímo na místě mezi lidmi," poznamenal šumavský záchranář.
Zpět na Šumavu se záchranný tým vrací i se zkušenostmi tak říkajíc z první linie. „Víme, co bychom měli doplnit v naší výbavě. Samozřejmě je tu i zkušenost přímo s krizovou situací takového rozsahu. Musím říct, že na sto procent zafungoval krizový štáb, který v Litoměřicích čítal na šest desítek lidí. A byli to lidé, kteří mají osobní zkušenosti z minulosti, takže se nevedly zbytečné řeči, každý plnil přesně jasné a stručné pokyny okamžitě," podotkl Tomáš Fait.
V prvních dnech v postižených obcích nebyla dva tři dny elektřina. „Starostové ze zatopených obcí neměli vzhledem k odpojení elektřiny přístup k internetu, často si neměli ani kde dobít mobilní telefony nebo se nemohli ani do krizového štábu jak dostat. Mohu říct, že všechny složky nasazené do řešení krizové situace to zvládají s naprostou profesionalitou. Je to i zkušenost, že pokud by něco podobného nastalo někdy i u nás, budeme vědět, co a jak," dodal.
V pondělí dorazil do postižených Křešic s humanitární pomocí i ředitel Správy NP a CHKO Šumava Jiří Mánek. Kromě desinfekčních a čisticích prostředků, koleček, lopat a dalšího vybavení přivezl i nabídku, která by měla pomoci rodinám s dětmi ze zaplavených domů pomoci snáze se vypořádat s odstraňováním následků povodně. „Vedení obce Křešice jsme přímo na místě nabídli možnost pobytu skupin dětí ze zatopené oblasti. Ve vyplavených domech jsou i rodiny s dětmi a dovedeme si představit, že se rodiče budou muset začít starat o obnovu domů a aby se starali ještě o děti, to by byla pro ně velká zátěž," říká Jiří Mánek. Proto nabídli vedení obce Křešice možnost využít pobytovou ekologickou výchovu. „Předpokládáme, že by se jednalo hlavně o pracoviště v Českých Žlebech, kde má ubytovna větší kapacitu. Sešli jsme se na místě i s učitelkou z mateřské školy a teď připravujeme konkrétní termínovou nabídku, kterou pak do obce zašleme. Jednalo by se o týdenní pobyty s tím, že by se o děti starali naši ekologičtí pracovníci a strážci. Pokud jde o hrazení pobytu, jsme připraveni umožnit pobyt zdarma, zvažujeme i možnost vyjednat přijatelnější podmínky stravování," naznačil Jiří Mánek další pomoc pro obyvatele z postižené oblasti.
A současně plánuje, že po návratu do Vimperka umožní zaměstnancům Správy, kteří by chtěli odjet do postižené oblasti, dobrovolnicky pomáhat s následným úklidem zatopených domů. „Nicméně ta chvíle ještě nenastala a já předpokládám, že se tak stane zhruba do týdne podle toho, jak rychle opadne voda. Správa by na naše náklady vypravila podle zájmu menší autobus pro dobrovolníky vybavené vlastním nářadím. Hradili bychom jim jak dopravu, tak stravování, případně ubytování," doplnil ředitel Správy Jiří Mánek.