Ale ten, co je na vjezdu do Tvrzic, je původní a má menší průtok. Báli jsme se, že jestli přijde další příval, přeteče voda přes silnici. Bylo by třeba ho opravit a hlavně zvětšit průtok, ale na to nám asi peníze nikdo nedá," říká starostka.
Tím druhým kritickým místem je starý mostek v louce těsně u hranice prachatického a strakonického okresu. O jeho existenci za normální situace člověk vlastně neví, v pondělí ale zadržoval příval vody tak, že se vytvořil v louce rybník. „Ten mostek je v dost špatném stavu už od povodní v roce 2002. Propadl se, ale zatím drží, i když už ho dnes nikdo nevyužívá, protože zemědělci mají na pozemky přístup z jiné strany. Budeme to muset řešit s povodím, jestli se opraví, nebo se úplně zruší. Ale co vím od starousedlíků, už v minulosti sloužil v takových situacích, jako v pondělí, že zadržoval vodu, která tekla od Předslavic, tak nevím," dodává starostka.
Ani v Tvrzicích v pondělí nakonec nejhorší možná situace nenastala. I tak hasiči museli odčerpávat vodu ze zatopených sklepů. „Ty už jsou teď bez vody, ale jsou samozřejmě mokré," dodala starostka.