Dub, Bušanovice, Újezdec, Vlachovo Březí, Tvrzice, tam všude se potýkali s přívalovými srážkami v pondělí odpoledne a navečer.
Už v neděli se voda dostala do bytového domu v Dubu. „Tady budou poškozené fasády a dovnitř se dostalo bahno. Voda prosakovala až do bytů, ale to nájemníci zvládli minimalizovat. Kde máme problémy, tak to je na návsi v budově, kde sídlí Stroom Dub. Tam se voda dostala do sklepů. Kanalizace byla přehlcena a voda šla nahoru propustky," vypočítává starosta. Poškozená je i část chodníku v obci, kde jej voda doslova rozebrala a místní komunikace mezi Borčicemi a Dubskou Lhotou.
„Dopadli jsme relativně dobře," říká starosta Dubu o bleskových povodních, které se obcí prohnaly v pondělí večer. Přívalový déšť obec nešetřil. Během tří hodin tu voda kulminovala. Jak přitekla, zase odtekla. „Měli jsme opatření na poli, aby nám sem tolik vody nestékalo, a to se vyplatilo. Kanalizace většinu vody pobrala. V rybníce hladina vystoupala až o třicet nebo čtyřicet centimetrů, šla z něj nejen přepady, ale i přes hráz. Proto jsme zabezpečili mlýn pod rybníkem, celou noc jej ještě monitorovali," popisuje starosta.
Také v Bušanovicích se sázka do prevence vyplatila. „Nečekali jsme, až voda přijde, ale začali jsme už dopředu čistit propustky a potok, který protéká přímo obcí. Naši hasiči drželi pohotovost. Bylo to celkem dramatické, ale škody na soukromém majetku nejsou," říká starosta Marie Zídková. Podle jejích slov budou zatopené vrty nad obcí. „Nevíme, jestli nám to nepoškodí obecní vodovod, jsou tu staré rozvody. To ale teprve uvidíme," poznamenala. Podle ní odvedli dobrovolní hasiči výbornou práci, když vyčistili, co se dalo a po celou dobu, kdy tekla obcí voda, odstraňovali drny a větve. „Hráze rybníků nápor také vydržely, ale jsou podemleté. Ve chvíli, kdy se tu valila voda, už se nedalo v podstatě dělat nic jiného, než zachycovat případné nečistoty a čekat," vysvětluje se slovy, že obec se dohodla s Povodím Vltavy, které má v majetku potok nad obcí, že jej také vyčistí.
Podle Lubomíra Dragouna, starosty Vlachova Březí, byla sice pondělní průtrž silná, větší škody na soukromém majetku ale hlášené nemá. Voda nicméně již tradičně poškodila ale silnice. „Máme vytopený jeden vrt, který je zdrojem pitné vody. Navíc nám při bouřce shořela elektrika ve vodojemu," vypočítává. Největší škody budou na zmíněných cestách. „Všechny silnice, které jsme ještě měli poškozené po předchozích povodních a zatím se je nepodařilo opravit, jsou poškozené ještě více. Jedná se o zadní cestu do Chluman, o komunikaci přímo v Uhřicích, komunikaci do Doubravy, z Doubravy do Uhřic, k chatám ve Vlachově Březí a komunikaci mezi Horním Kožlí a Mojkovem. Každý rok žádáme o dotaci na opravu těchto cest, zatím jsme nikdy nebyli úspěšní, takže teď budeme žádat dál," poznamenal starosta. Všechny hráze rybníků podle jeho slov nápor přívalů vody vydržely.