VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žaloba navrhla smír a odškodnění

Prachatice - Ani včera nepadl konečný rozsudek ve sporu mezi žalujícím Jaroslavem Šauerem a Správou národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava a Lesy České republiky.

27.2.2008
SDÍLEJ:

Zástupci obhajoby Miloš Tuháček za NP a CHKO Šumava (vlevo) a Liboslav Jánský za Lesy ČR budou nejdříve muset jednat o smíru se svými klienty.Foto: Deník/Lukáš Marek

Jednání bylo opět odročeno, avšak nečekanou změnou byl návrh na smír ze strany žalujícího.

V červenci roku 2004 vyrazil Jaroslav Šauer společně se svou ženou a třemi dcerami na turistický výlet do Boubínského pralesa. V úseku u boubínského jezírka se však na naučnou stezku zřítil strom, jež manželku Jaroslava Šauera smrtelně poranil. Od té doby se vedou vleklé spory. Rodina zažalovala Správu NP a CHKO Šumava jako provozovatele veřejné naučné stezky a vlastníka lesa společnost Lesy ČR. Podle Šauerových totiž nebyla stezka dostatečně zabezpečná. Rodina upozorňovala na to, že vdobě neštěstí nebylo vmístě žádné upozornění na možné nebezpečí. Správa národního parku se naopak bránila, že cedule na místě byla.

Žalující strana původně požadovala odškodné 240 tisíc korun pro všechny pozůstalé, dále rentu na výživu dětí od 3 do 5 tisíc měsíčně a také zaplacení nákladů na pohřebné.

„Podávám návrh na soudní smír. Pro rodinu je to stále více nepříjemné a dalšími soudními průtahy se jim celá věc zbytečně oživuje,“ řekla žalobkyně Eva Machová. Ta zároveň navrhla, že by se se svým klientem dohodla na tom, že by požadoval pouze jednorázové odškodnění 240 tisíc korun pro své dcery popřípadě i sebe. Částka by přitom mohla být hrazena pojišťovnou Lesů ČR. „Hned zítra zahájíme jednání o této možnosti. Osobně se tomu nebráním. Klíčové však bude právě stanovisko pojišťovny, pak se můžeme posunout dále,“ potvrdil obhájce Lesů ČR Liboslav Jánský.

Celý spor se vleče již dlouhé měsíce, což stojí také mnoho peněz. Například Správu NP a CHKO Šumava už bezmála tři sta tisíc korun. Proto bylo na všech zúčastněných stranách vidět, že by rády, aby již celá kauza skončila. „Návrh smíru je rozhodně nejvíce překvapující výsledek dnešního jednání,“ uzavřela předsedkyně Okresního soudu vPrachaticích Marie Korbelová, která by mohla již za měsíc o celém případu definitivně rozhodnout.

Jednání bylo odročeno na 28. března. Prachatický deník bude o výsledku určitě informovat.

Související článek ze dne 23.07.2007

Soud jednání odročil, spory trvají již přes dva roky

Prachatice - Jaroslav Šauer versus Státní lesy a Správa národního parku Šumava. Ani Okresní soud v Prachaticích nerozhodl a opět odročil jednání. Soudní spory se vedou již přes dva roky.


Přibližně před třemi lety totiž na vycházce do Boubínského pralesa zabil strom manželku Jaroslava Šauera. Ten nyní žádá finanční odškodnění pro sebe a své děti. Zároveň se snaží dokázat, že stezky a lesní cesty na Boubíně jsou špatně označené.
Právě Jaroslav Šauer se k včerejšímu soudu nedostavil z důvodu pracovní neschopnosti. Za žalující stranu byla na místě pouze doktorka Eva Machová. Ta podle předložených podkladů nejprve popřela správnost inkriminovaných cedulí a jejich umístění.
I přesto se ze začátku zdálo, že soud vynese konečný rozsudek, ale nebylo tomu tak. Eva Machová totiž žádala od druhé žalované strany, státních lesů, další podklady. "Žádám, aby bylo předloženo, jaké metody se používají k zjišťování nebezpečných souší. Dále, jaké kontroly či laboratorní zkoušky se dělaly a kolik jich bylo," řekla žalobkyně Eva Machová.
Soudkyně Marie Korbelová následně rozhodla, že toto vyjádření předloží právní zástupce Státních lesů Liboslav Jánský do 27. srpna. Soudkyně zároveň dodala, že vážně zváží, zda nevynese alespoň částečný rozsudek nad sporem se Správou NP Šumava, o což žádal její právní zástupce Miloš Tuháček. Další jednání se koná 18. září.

 

 

Autor: Lukáš Marek

27.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Traktorista a obsluha 20 000 Kč

Traktoristé a obsluha zemědělských strojů Traktorista. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidičský průkaz T, zkušenosti se sklizním sena, provádění drobných oprav, Kontakt: Lukáš Jindřich Ing., tel.: 721 368 888, 602352589 , e-mail: info@horsefarm.cz. Pracoviště: Žitná agro centrum s.r.o., 384 11 Netolice. Informace: Jindřich Lukáš, +420 721 368 888,602 352 589.

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč

Zedníci, kamnáři, dlaždiči a montéři suchých staveb zedník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo na zaučení., Práce v celé ČR, Kontakt:, - Šlosková Radka, tel.: 777877847 volat od 8:00 hod. - 16:00 hod., e-mail: info@nejlevnejsileseni.cz. Pracoviště: Rf servis pro stavby s.r.o. provoz prachatice, Slunečná, č.p. 1153, 383 01 Prachatice. Informace: RADKA ŠLOSKOVÁ FIŠEROVÁ, +420 777 877 847.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 17 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel/učitel v dětské skupině Portusáček. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce, Práce s dětmi ve věku 1,5 – 4 roky, max. 8 dětí, příprava programu pro děti, Nabízíme, různorodou a smysluplnou práci, uplatnění kreativity, profesní i osobní rozvoj, podporu vzdělávání, pracovní dobu max. do 16 hod.,, Požadujeme, odbornou způsobilost (jedna z možností):, a) vzdělání učitele mateřské školy, učitele prvního stupně základní školy nebo vychovatele, b) vzdělání všeobecné sestry, zdravotnického asistenta, ošetřovatele, porodní asistentky, zdravotně-sociálního pracovníka, zdravotnického záchranáře, psychologa ve zdravotnictví nebo specializovaná způsobilost k výkonu povolání klinického psychologa, c) vzdělání sociálního pracovníka nebo pracovníka v sociálních službách, d) profesní kvalifikace chůvy pro děti do zahájení povinné školní docházky podle zvláštního právního předpisu, dále bezúhonnost, schopnost pečovat o malé děti, flexibilitu, tvořivost, ochotu vzdělávat se, předpoklady pro práci s lidmi, osobní zralost, psychickou odolnost, komunikační dovednosti, Doplňující informace, úvazek 1,0, nástup červen 2018, plat dle vzdělání a praxe, Životopisy zasílejte na adresu ksandrova@portusprachatice.cz, Bližší informace na tel.: 722 928 192 a www.portusprachatice. Pracoviště: Portus prachatice,o.p.s., Velké náměstí, č.p. 14, 383 01 Prachatice. Informace: Petr Šmíd, +420 722 928 192.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 16 400 Kč

Zahradníci pro pěstování zahradních rostlin Terénní zahradník - obsluha drobné mechanizace pro zakládání a údržby zahrad. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: "Terénní zahradník - pro zakládání a údržby zeleně" je součástí týmu, pracujícího na údržbách a realizacích převážně soukromé zeleně. "Terénní zahradník - pro zakládání a údržby zahrad" zakládá nové zahrady, rekonstruuje staré nebo udržuje stávající. , Požadovaná kvalifikace: "Terénní zahradník" musí být způsobilý pro výkon svého zaměstnání. Vyžadujeme alespoň základní vědomosti o zahradničení. Výhodou může být odborné vzdělání, nebo praxe v oboru. Další vítané schopnosti jsou ŘP skupiny B... , Nabízíme: zajímavou a tvůrcí práci v příjemném prostředí. Platové ohodnocení se skládá ze základního platu a osobního ohodnocení. Základní hrubá mzda se pak pohybuje od 16 400 Kč + osobní ohodnocení v závislosti na vzdělání a praxi. Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou (březen - listopad) s předpokladem opakování pro další roky. , Nástup možný 1.3.2018 (dle aktuálního počasí)., Požadavky k zaslání životopisu: zaslaný životopis by měl také obsahovat následující údaje: , jméno a příjmení, datum narození, adresa , dosažené vzdělání včetně nedokončeného , dobu a délku zaměstnání za posledních 5 let (pokud uchazeč nestudoval) , schopnosti uchazeče o zaměstnání (práce v kolektivu, ŘP, školení, ....), , - životopis je možné zaslat emailem david@zahradnictvirysanek.cz nebo osobně přinést do provozovny zahradnictví Mlýnská 1097, Prachatice, - kontaktní telefon 775 049 381. Pracoviště: David ryšánek, Mlýnská, č.p. 1097, 383 01 Prachatice. Informace: David Ryšánek, +420 775 049 381.


SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Evropou se šíří nový škůdce, napadá okrasné dřeviny

Setkání mládeže ve Vimperku.
24

Jak jsme žili v Československu. Tento týden setkání mládeže ve Vimperku

OBRAZEM: Sportovci se sjeli do lažišťského areálu

Lažiště - Další ročník tradičního sportovního dne Dvory Open se konal o víkendu v lažišťském sportovním areálu.

Projekt Upíři ve škole hledá mladé dárce krve

Písek – Upíři ve škole je název nového projektu písecké nemocnice, který má upozornit na význam dobrovolného dárcovství krve. Jeho cílem je hledat nové dárce mezi studenty píseckých středních škol.

Čeština? Nejdu, je fotbal

Argentina/FEJETON/ - Jakožto učitelku češtiny v krajanské komunitě v Buenos Aires mě už nepřekvapuje upřímnost argentinských studentů, pokud jde o omluvy jejich nepřítomnosti – déšť, zima, horko, problémová doprava, hádkas partnerem, to vše zcela bezelstně uvádějí jako důvod nedostavení se na hodinu.

OBRAZEM: Veterináři v Květušíně řešili nebezpečné nákazy. Naštěstí jen jako

Květušín/VIDEO/ - Jak v nějakém katastrofickém filmu to ve středu kolem poledne vypadalo na statku v Květušíně na Českokrumlovsku. Zasahovali tam úřední i vojenští veterináři v ochranných oblecích, někteří měli i dýchací přístroje, a vyšetřovali živou krávu, odebírali vzorky z mrtvého divokého prasete a dekontaminovali psa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT