Jednání bylo opět odročeno, avšak nečekanou změnou byl návrh na smír ze strany žalujícího.

V červenci roku 2004 vyrazil Jaroslav Šauer společně se svou ženou a třemi dcerami na turistický výlet do Boubínského pralesa. V úseku u boubínského jezírka se však na naučnou stezku zřítil strom, jež manželku Jaroslava Šauera smrtelně poranil. Od té doby se vedou vleklé spory. Rodina zažalovala Správu NP a CHKO Šumava jako provozovatele veřejné naučné stezky a vlastníka lesa společnost Lesy ČR. Podle Šauerových totiž nebyla stezka dostatečně zabezpečná. Rodina upozorňovala na to, že vdobě neštěstí nebylo vmístě žádné upozornění na možné nebezpečí. Správa národního parku se naopak bránila, že cedule na místě byla.

Žalující strana původně požadovala odškodné 240 tisíc korun pro všechny pozůstalé, dále rentu na výživu dětí od 3 do 5 tisíc měsíčně a také zaplacení nákladů na pohřebné.

„Podávám návrh na soudní smír. Pro rodinu je to stále více nepříjemné a dalšími soudními průtahy se jim celá věc zbytečně oživuje,“ řekla žalobkyně Eva Machová. Ta zároveň navrhla, že by se se svým klientem dohodla na tom, že by požadoval pouze jednorázové odškodnění 240 tisíc korun pro své dcery popřípadě i sebe. Částka by přitom mohla být hrazena pojišťovnou Lesů ČR. „Hned zítra zahájíme jednání o této možnosti. Osobně se tomu nebráním. Klíčové však bude právě stanovisko pojišťovny, pak se můžeme posunout dále,“ potvrdil obhájce Lesů ČR Liboslav Jánský.

Celý spor se vleče již dlouhé měsíce, což stojí také mnoho peněz. Například Správu NP a CHKO Šumava už bezmála tři sta tisíc korun. Proto bylo na všech zúčastněných stranách vidět, že by rády, aby již celá kauza skončila. „Návrh smíru je rozhodně nejvíce překvapující výsledek dnešního jednání,“ uzavřela předsedkyně Okresního soudu vPrachaticích Marie Korbelová, která by mohla již za měsíc o celém případu definitivně rozhodnout.

Jednání bylo odročeno na 28. března. Prachatický deník bude o výsledku určitě informovat.

Související článek ze dne 23.07.2007

Soud jednání odročil, spory trvají již přes dva roky

Prachatice - Jaroslav Šauer versus Státní lesy a Správa národního parku Šumava. Ani Okresní soud v Prachaticích nerozhodl a opět odročil jednání. Soudní spory se vedou již přes dva roky.


Přibližně před třemi lety totiž na vycházce do Boubínského pralesa zabil strom manželku Jaroslava Šauera. Ten nyní žádá finanční odškodnění pro sebe a své děti. Zároveň se snaží dokázat, že stezky a lesní cesty na Boubíně jsou špatně označené.
Právě Jaroslav Šauer se k včerejšímu soudu nedostavil z důvodu pracovní neschopnosti. Za žalující stranu byla na místě pouze doktorka Eva Machová. Ta podle předložených podkladů nejprve popřela správnost inkriminovaných cedulí a jejich umístění.
I přesto se ze začátku zdálo, že soud vynese konečný rozsudek, ale nebylo tomu tak. Eva Machová totiž žádala od druhé žalované strany, státních lesů, další podklady. "Žádám, aby bylo předloženo, jaké metody se používají k zjišťování nebezpečných souší. Dále, jaké kontroly či laboratorní zkoušky se dělaly a kolik jich bylo," řekla žalobkyně Eva Machová.
Soudkyně Marie Korbelová následně rozhodla, že toto vyjádření předloží právní zástupce Státních lesů Liboslav Jánský do 27. srpna. Soudkyně zároveň dodala, že vážně zváží, zda nevynese alespoň částečný rozsudek nad sporem se Správou NP Šumava, o což žádal její právní zástupce Miloš Tuháček. Další jednání se koná 18. září.