Situace, kdy například na zvonek zazvoní člověk, který se vydává za pracovníka firmy E.ON s lákavou nabídkou, by se mohla 
v budoucnu pěkně prodražit.


„Já sám jsem se setkal s tím, že mi byl jménem E.ON nabízen lepší tarif, než mám. Nakonec se ukázalo, že vůbec nejde o zaměstnance společnosti. Věřím, že dost lidí by na takovou nabídku kývlo. Jde tu o zneužívání důvěřivosti," zlobí se starosta Oldřich Petrášek. Vedení města proto tvrdí, že podomní prodej by se měl ve městě zakázat. Rozhodnou radní. „Chceme bránit obyvatele města. I když to asi bude dlouhý boj, porušení tržního řádu podléhá sankcím, které bychom mohli při porušení uplatňovat," říká tajemník městského úřadu Petr Kotrba.


Sankce, kterou by při porušení mohl obchodník dostat, je až třicet tisíc korun. „Předpokladem je, že by nás museli sami obyvatelé informovat, že někdo takový je u nich za dveřmi," říká městská strážnice Yveta Janotová. „S tím, aby se podomní prodej zakázal, nelze, než souhlasit," říká obyvatelka Netolic Eva Havlová. Ona tuto zkušenost nemá, ale od známých ví, že se podobné věci opravdu ve městě dějí.


Podle slov mluvčího společnosti E.ON Vladimíra Váchy se situace opakují ve vlnách. „Na konci loňského roku byl klid. Letos zase případů přibylo. „Zákazník má pocit, že v podstatě změní jen tarif. Pravdou ale je, že změní i poskytovatele služby. Lidé by si měli smlouvy přečíst a nic nepodepisovat mezi dveřmi," radí Vladimír Vácha.


„Úprava vyhlášky je určitě potřebná. Prodejce je nutné odradit, aby takto nezneužívali důvěřivosti lidí," říká Vladimír Pešek z Netolic.