Starostové se shodují, že jim ani tak nevadí obrázek těch, kteří popíjejí, jako následný nepořádek případně obtěžování kolemjdoucích. „U nás platí vyhláška už dlouho. Týká se hlavně náměstí, okolí školy a nádraží. Jsou v ní ale i další místa. Nejvíce asi místním obyvatelům vadilo vysedávání u památníku Mistra Jana Husa,“ uvedla starostka Husince Ludmila Pánková. Husinečtí sice mají vyhlášku, ale nemají městskou policii a v jejich městě není ani služebna Policie ČR. „Takže vymahatelnost je tu problematická. Na zmíněná místa jsme vyvěsili upozornění, že vyhláška na nich zakazuje konzumovat alkohol, občas i já sama upozorňuji, pokud ji někdo porušuje. Aktuálně jsme znovu otevřeli téma zavést strážníka městské policie, ale stále je pro nás zřízení městské policie finančně náročné,“ doplnila starostka.
Vyhlášku upravující místa, kde není možné popíjet alkohol, mají i Vimperští. Ti ji schválili už v roce 2010 a mimo popíjení alkoholu v ní řeší například i vdechování omamných, psychotropních a jiných látek výrazně ovlivňujících psychiku. Vymezuje, kde všude se nesmí alkohol pít, mimo jiné například v historickém centru města.
Naopak, bez vyhlášky se zatím obejdou ve Vlachově Březí. Podle starosty Lubomíra Dragouna je problém s popíjením alkoholu ve středu města převážně o letních prázdninách. „To tu posedává po setmění mládež. Jenže, těžko budeme prokazovat, že pijí alkohol. Většinou si připraví namixované nápoje, lahev piva u nich nevidíte,“ říká k případné vymahatelnosti starosta.
O vyhlášce v minulosti uvažovali i Volarští, aktuálně na ní ale nepracují.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůZákaz mají, kontrola je nulová
Prachaticko – Zatočit s pitím alkoholu na veřejnosti, se rozhodla celá řada měst, nejen Netoličtí a Prachatičtí.
Pít alkohol se v Netolicích nesmí do sta metrů od školních zařízení.
|
Foto: Deník/Leona Fröhlichová