V červnu letošního roku zachránil Matyáš Pocklan z Volar život svého spolužáka Honzy. Ten se zranil o sklo, když šel pro zakopnutý míč do jednoho z objektů v areálu volarských kasáren. Matyáš zastavil svému kamarádovi tepenné krvácení, donesl ho do školy a odtud pak zavolal spolu s učiteli pomoc v podobě záchranné služby.


Za to se dostal do Prahy, kde v historickém sále staroměstské radnice byl spolu s dalšími zachránci z celé republiky přijat primátorkou hlavního města Prahy Adrianou Krnáčovou. Bylo to u příležitosti předávání cen Michala Velíška. Žák osmé třídy Základní školy ve Volarech Matyáš Pocklan byl na cenu spolu s dalšími nominován.


Jak se ti v Praze na magistrátu líbilo?
Líbilo se mi moc, bylo to zajímavé a pěkné. Historický sál, ve kterém nás bylo moc a já se v té společnosti cítil trochu nesvůj, byl nádherný. Přijetí i samotný akt byl moc pěkný. Já jsem rád, že jsem byl ve společnosti lidí, kteří rovněž zachránili lidský život.


Úplně nejvíc mě pak potěšilo, že první cenu získal ten Petr ze Žďáru nad Sázavou, pro mě byl od začátku favoritem na cenu Michala Velíška a je velká škoda, že nemohl být s námi.


Kolik vás na staroměstské radnici bylo?
To nevím, ale čtrnáct z nominovaných bylo nakonec oceněno. Po předání se hodně debatovalo o tragédii ve Žďáru nad Sázavou. Byl to smutné povídání.


Matyáši, kdyby nastala podobná situace jako v červnu, jednal bys stejně i dnes?
Určitě, vždyť pomoc druhému je velmi zásadní. Kdyby nastala podobná situace, určitě bych jednal úplně stejně, nebojím se pomoci druhým a myslím si, že pan učitel Švácha nás v první pomoci hodně naučil. Spíš bych si přál, aby podobných nehod či zranění bylo méně a hlavně na těch silnicích. Tam je to opravdu hrozné.


Co bys popřál spolužákům a čtenářům Prachatického deníku k blížícím se Vánocům a co do roku 2015?
Všem spolužákům a čtenářům Prachatického deníku přeji hlavně krásné a klidné Vánoce. U stromečku buďte pěkně při sobě a mějte radost z každého dárku.


Kamarádům a spolužákům přeji navíc hodně dárků a ať si užijí prázdnin jako já. Do roku 2015 všem přeji hodně zdraví, a správný vstup do něj. Mějte se všichni rádi a buďte opatrní. A hlavně, ať se vám vše, co si budete přát, splní.

LADISLAV BERAN