V tomto týdnu vrcholí přípravy na start nové lyžařské sezony na šumavském Zadově. Podle situace by se mohl rozjet ještě nyní o víkendu malý vlek na Kobyle.


„Máme to naplánováno tak, abychom měli všechny přípravné práce hotovy do konce listopadu, aby mohla začít sezona. Kdy opravdu začne, rozhodne počasí. Koncem tohoto týdne se má oteplit, nebudeme moci zasněžovat, takže uvidíme, kdy bude ostrý start," říká ředitel LA Zadov Luděk Sáska a doplňuje: „Samozřejmě bychom rádi začali již tento víkend, ale nebudeme to lámat přes koleno. Sjezdovky musejí být bezpečně zasněženy."


V areálu Kobyla je možno kompletně zasněžovat umělým sněhem, takže by přes zimu neměl být s lyžováním žádný problém. „Zasněžujeme i dojezd na staré jednosedačce. Jsou to ty dvě nejproblémovější místa na dojezdu. Takzvaný rukáv a pak přímo dojezd u dolní stanice, kde přírodní sníh brzy odchází," doplnil L. Sáska.


Před každou sezonou se pro návštěvníky připravují nějaké novinky a nadcházející sezona nebude výjimkou. „Pořídili jsme nová dvě sněžná děla, koupili jsme další pozemky v areálu Kobyla, na kterých by se měl vystavět multifunkční objekt, který zde hodně chybí. Snad by se mohlo příští rok stavět. Měla by tam být restaurace, sociální zařízení, pokladny a podobně. Zkrátka vybavení na úrovni. Rozšířili jsme bufet na dojezdu na Kobyle, přibyl jeden vyhřívaný stan," uvedl k některým novinkám Luděk Sáska a připomněl i tradiční skibusy: „Částečně se našeho okresu dotkne i nový víkendový skibus, který bude vyjíždět z Příbrami, u nás pojede přes Vacov. Místní skibus, který jezdí zdarma, nově posílíme. V nejkritičtějších časech, dopoledne mezi desátou a dvanáctou a odpoledne od dvou do čtyř, bude pendlovat mezi parkovišti Kobyla a v Puchru, což je u Komsomolu. Je to hlavně z důvodu omezení přetlaku aut pod Kobylou. Je jasné, že to chtějí mít lyžaři na sjezdovku co nejblíže, ale parkoviště pod Kobylou má nějakou kapacitu a ostatní musejí parkovat dole. Ty bude právě vozit zdarma tento skibus."


Pod Lyžařský areál Zadov patří i část sjezdovek v Nových Hutích. Po různých majetkových přesunech nyní LA Zadov provozuje v Nových Hutích čtyři vleky. „Pro lyžařské kurzy bude vlek, který má 400 metrů, a bude zde také jiné jízdné než na tom dlouhém. Děti budou lyžovat asi za stovku za den. Dvousetmetrový vlek jsme přesunuli k parkovišti a bude přibližovacím zařízením k samotnému areálu. Lyžaři tak nebudou muset takovou dálku s lyžemi na ramenou. Navíc tam mohou i dětičky lyžovat," uvedl zajímavost Luděk Sáska.


Lyžaře samozřejmě nejvíce zajímá cena skipasů. Podle ceníku se celodenní jízdné na Zadově zvedá o deset korun. „Je to taková kosmetická úprava, celodenní bude za pětistovku," doplňuje ředitel areálu s tím, že celodenní dětské jízdné šlo naopak dolu. „Vícedenní jízdné zůstává stejné. Slevy jsou tam docela velké, chceme, aby tady trávili lyžaři co nejvíce času. Podporujeme to i tím, že při koupi šesti a sedmidenních jízdenek je v ceně i večerní lyžování. U kratších se večerní lyžování platí zvlášť.


Funguje i spolupráce s ubytovateli z širokého okolí. Ten, kdo se zde ubytuje, má určitou slevu na skipasy," doplňuje k dalším bonusům Luděk Sáska.


Zajímavá novinka se připravuje i na běžecký okruh na Churáňově. Přibližně kilometr a půl bude osvětlený k využití na večerní lyžování. „Bude to zkušební sezona a bezplatně," vzkazuje běžkařům Luděk Sáska. Parkoviště u běžeckého stadionu však nebude provozoval LA Zadov, ale v pronájmu ho má Sokol Stachy, který zde bude parkovné vybírat. „Je to jakási naše pomoc oddílu, na druhé straně však zase Sokol Stachy určitou částkou přispívá na údržbu lyžařských stop," uvedl Luděk Sáska a doplnil, že Churáňov bude v polovině února dějiště republikového šampionátu staršího žactva v klasickém lyžování. „Děcka ze Šumavy jsou výborné a určitě je potěší, že jim budou moci fandit i rodiče a kamarádi. Na léto za Zadov pak chystáme i Český pohár horských kol," doplnil zajímavé akce ředitel areálu.


Datum ostrého startu lyžařské sezony na Zadově bude aktuálně na www.lazadov.cz.