Déle než rok se cena u nově uzavřeného nájemného u bytu první kategorie pohybuje na úrovni padesáti korun za metr, nyní radní odsouhlasili, že jedním z kritérií při podání žádosti o byt je minimální cena, a ta začíná na padesáti korunách za metr čtvereční. Kritérií je pak několik.

„Smlouva s vítězem výběrového řízení bude uzavřena na jeden rok a bude automaticky prodlužována v případě, že si nájemce bude plnit své povinnosti. Je to naše obrana proti neplatičům,“ říká starosta města Jan Bauer.
Případné námitky, že nájemní bydlení v městských bytech si budou moci dovolit pouze bohatí, zásadně odmítá.

„Věřím, že to bude spravedlivější systém minimálně vůči těm stovkám rodin, které poctivě pracují, bydlí za daleko dražší tržní nájemné nebo splácí dvacet let hypotéku a požádat o městský byt je nikdy ani nenapadlo. Navíc v posledních letech nebyla diskuse o přidělování bytů o tom, zda žadatel je nebo není sociální případ, ale spíše o tom, na základě jakého klíče vůbec někoho upřednostnit. Žádosti byly prakticky srovnatelné,“ upřesnil starosta.
I tak se nyní může stát, že na jednom patře ve stejném domě budou bydlet nájemníci, kteří zaplatí za metr čtvereční rozdílnou částku. „V příštím roce bude ukončena deregulace a začneme pracovat na postupném vyrovnávání nájmů. Kdy se ale srovnají zcela, to zatím říci neumíme,“ poznamenal Jan Bauer.