Bez jednoho dne celý měsíc strávilo mládě poštolky v péči pracovníků Záchranné stanice pro divoká zvířata v Klášterci u Vimperku, kterou provozuje Správa NP a CHKO Šumava. Dnes už je opět volná.


Mladou poštolku přivezli do stanice strážníci Městské policie Vimperk, kteří ji odchytli poblíž městské zvonice. Mladé poštolce se nepodařil první let a v záchranné stanici skončila značně pohmožděná. „Naštěstí neměla nic zlomeného. Právě zlomeniny dutých kostí jsou pro ptáky fatální," zdůraznil vedoucí stanice Petr Juha.

Záchranná stanice KlášterecStanice pro handicapovaná zvířata v Klášterci funguje v Národním parku už dva roky a za tu dobu se podařilo uzdravit a vypustit čtyřicet zraněných zvířat. Za toto období je to přibližně deset procent z celkového počtu přijatých zraněných zvířat.


Podle jeho slov bylo obrovským štěstím, že poštolka neztratila přirozený instinkt a velmi rychle se naučila chytat živou kořist, kterou jí do voliéry pravidelně dávala její ošetřovatelka Kristýna Falková. Právě ona pak ve čtvrtek, poštolku vypustila do volné přírody. „Bylo to trochu těžké loučení," přiznala, nicméně větší byla radost z toho, že se mohla poštolka zdravá vrátit do svého přirozeného prostředí. Ještě nějaký čas sice budou pracovníci nabízet poštolce v blízkosti stanice živou kořist, ale jak říká Kristýna Falková, myší je v okolí dostatek, takže si poštolka nejspíše brzy začne lovit sama.


Mládě poštolky bylo v pořadí čtyřicátým zvířetem, které se podařilo ve stanici zdravé vypustit do volné přírody. „Je to ale zhruba jen deset procent ze všech zvířat, která se k nám s různým zraněním za dva roky fungování stanice dostala," doplnil Petr Juha.

„Nejčastěji se do našeho handicapu dostanou ptáci, kteří se zraní především na drátech elektrického vedení. Vedle poštolek a vlaštovek se v naší stanici podařilo vyléčit a vypustit zpět do volné přírody, kalouse ušatého, výra velkého nebo kulíška nejmenšího. Vedle toho jsme tu vyléčili zajíce, užovku a dokonce i bobra evropského," vysvětluje mluvčí NP a CHKO Šumava Jan Dvořák.


Stanice se ale stará také o zvířata, která se už do volné přírody vrátit nemohou. Opět se jedná hlavně o ptáky, kterým po zraněních, pokud je přežijí, zůstávají trvalé následky.