Nicméně ani jeden z nich si to, co zamýšlí zástupci sdružení pro nadaci Gallus Ruber, nedokáže představit v praxi.


Podle toho, co totiž zastupitelům Vimperku a veřejnosti sdělila před týdnem generální manažerka projektu Lucie Hamarová a Milan Zelinka, součástí náplně zdravotnického zařízení bude i výkon práce klientů v zařízeních integrovaného záchranného systému a jejich zapojení do veřejně prospěšné činnosti. „Vůbec si nedovedu představit, jak by to mělo fungovat. To jako, že by pracovali u nás,“ pozastavovali se nad záměrem jak psycholožka Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Marie Mezníková, tak ředitel jihočeské záchranky Marek Slabý. Ani jeden z nich přitom do té doby, než je oslovil Deník, neslyšel ani o sdružení, ani o projektu, který se plánuje v Hrabicích a na kterém by se podle slov představitelů sdružení měli v rámci pracovní terapie podílet i odborníci z řad záchranářů, hasičů a Policie České republiky.

Gallus Ruber
Občanské sdružení. Bylo založeno v roce 1991. Působí zejména v oblasti výchovy a vzdělávání složek IZS, ediční činnosti a poskytuje sociální pomoc postiženým záchranářům nebo jejich rodinám.

„Spolupracujeme na projektu s odborníky, takže část klientů by měla přijít od nich na doporučení nebo přijdou sami,“ odpověděla přitom Lucie Hamarová na otázku, zda bude mít ústav zajištěn dostatečný počet klientů. Zmínila i jméno přední odbornice na výživu. Její vyjádření zatím Deník nemá k dispozici.