I když Městský úřad ve Vimperku oznámené shromáždění před týdnem zakázal, DSSS docílila žalobou u Krajského soudu v Českých Budějovicích zrušení zákazu. „DSSS rozhodnutí krajského soudu vítá a považuje ho za důkaz, že argumenty zastupitelů města Vimperku byly od počátku ničím nepodložené, a byly pouze vedeny snahou zamezit konání shromáždění nepohodlné opoziční strany s cílem zamést pod stůl problémy, se kterými se město dlouhodobě potýká,” vyjádřil se místopředseda DSSS Jiří Štěpánek na adresu zastupitelů Vimperku, přestože ti neměli se zákazem shromáždění nic společného. Vydal jej totiž městský úřad.
Štěpánek dále uvádí, že mítink se uskuteční od 13 hodin, ačkoliv v ohlášení uváděla DSSS původně čas od 11 do 15 hodin. Ze shromáždění rozhodně není místostarostka Jaroslava Martanová nadšená, přestože připouští, že situace ve městě se zatím příliš nezklidnila. „Pocit nebezpečí v obyvatelích města přetrvává. Byla bych ráda, kdyby to přesto lidi neodrazovalo od normálního života. Chci věřit, že ti, kteří mají dohled nad veřejným pořádkem ve své kompetenci, situaci zvládnou,” doufá místostarostka. Město má podle ní pro řešení situace omezené pravomoci, takže prioritou musejí být důsledná opatření, vyšetření i toho nejmenšího přestupku a jeho potrestání. „Není možné, aby tu zavládla anarchie a jakýkoli extrémismus, ať z jedné, nebo z druhé strany je špatný a k uklidnění situace rozhodně nepřispěje,“ zdůraznila Martanová.


Do služby budou podle slov dočasného vrchního strážníka Městské policie ve Vimperku Daniela Ziemby povoláni všichni strážníci, které momentálně má k dispozici. Vedle zajištění dohledu při konání adventních trhů se budou vimperští strážníci účastnit i dohledu nad dodržováním zákona a obecně platných vyhlášek města při shromáždění DSSS. „Pokud je třeba, městská policie automaticky přechází pod řízení Policie ČR. Pro nás to znamená maximální posílení hlídek,“ shrnul Daniel Ziemba.


Podle tiskového mluvčího Policie ČR Jiřího Matznera se ve Vimperku nechystají žádná mimořádná opatření. „Policie bude zajišťovat především veřejný pořádek a bezpečnost a ochranu zdraví a majetku obyvatel. Žádné manévry se nechystají, nicméně na případnou zostřenou situaci jsme připraveni,“ zdůraznil Matzner. Možnost nasazení příslušníků antikonfliktního týmu ale nevyloučil. „Pokud bychom zvážili, že jejich přítomnost bude přínosná, budou nasazeni a pochopitelně se s nimi v rámci opatření počítá,“ potvrdil mluvčí Policie ČR.


Další postup policie určí do značné míry nejen chování účastníků shromáždění, ale především samotných obyvatel Vimperku. „Je na nich, jak budou reagovat na podobné projevy, zda jim vyjádří širší podporu. To je podle mého názoru nejzásadnější. Policie bude samozřejmě celou situaci dál monitorovat a následně analyzovat, abychom byli připraveni na jakékoli další kroky. Osobně se nedomnívám, že by se ve Vimperku mohla opakovat situace ze severu Čech. Věřím, že vimperští obyvatelé mají dostatek rozumu a policie v regionu funguje,“ dodal Matzner
Ve snaze omezit případné konfliktní situace s ohledem na konání shromáždění DSSS už vedení města oslovilo i zástupce romské komunity. Podle starosty Bohumila Petráška nechce radnice ponechat nic náhodě. „Dnes dopoledne jsem jednal se dvěma skupinami zástupců Romů a mohu říci, že jsme se domluvili, aby z jejich strany nedošlo k žádným provokacím a že zachovají klid,“ potvrdil včera Deníku starosta Petrášek. Romům z lokality kolem centra, kde by se měl mítink uskutečnit, hodlá radnice nabídnout dočasné útočiště, kam by se mohli uchýlit s dětmi. „Především mi zástupci Romů přislíbili, že nebudou pořádat žádné protiakce. Dostala se totiž ke mně informace, že se sem chystá větší množství Romů, kteří chtějí ohlášený mítink narušit. To považuji za zcela zcestný krok, který by měl za následek vyhrocení situace ve městě,“ zdůraznil Petrášek. Sám předpokládá, že část Romů na víkend opustí Vimperk, jako tomu bylo před dvěma týdny, kdy ve městě pořádala DSSS letákovou akci. „Někteří odjedou, někteří zůstanou, ale rozhodně by se neměli pohybovat v okolí konání shromáždění,“ ubezpečil starosta.


DSSS původně oznámila termín konání mítinku na dnešní den mezi 11. až 15. hodinou. Aktuálně už ale uvádí termín začátku akce na 13 hodin. „To je věc DSSS, kdy začnou. Na základě ohlášení mají vymezen časový limit čtyř hodin a ten skončí ve tři hodiny odpoledne. Žádné další požadavky pro konání na náměstí Svobody pořadatel neměl,“ upřesnil starosta. Jaký bude mít akce dopad na dění ve městě, není schopen říci. Připouští, že přinejmenším to ovlivní atmosféru prvního adventního víkendu. „Zcela jistě to předvánoční pohodě ve Vimperku nepřispěje,“ dodal.


Vedení města je domluveno jak s městskými strážníky, tak s Policií ČR na dohledu nad veřejným pořádkem. „Myslím si, že přijatá opatření jsou dostatečná. Z naší strany jsme apelovali na obyvatele v této části města, aby pro jistotu přeparkovali svá vozidla do jiných částí města a současně aby uklidili popelnice a vše, co by mohlo posloužit k případnému násilí a poškozování majetku a zdraví osob,“ podotkl starosta Bohumil Petrášek.