Ve čtvrtek jim totiž ze Slatiňan přivezli zbrusu nové velké zásahové vozidlo. Roky čekání na novou posilu se vyplatily. Nejen chladným vzduchem tak řada z nich nemohla doslova popadnout dech. Mezi ně patřil i velitel SDH Volary Jaroslav Vlas.


Dočkali jste se, jaký je to pocit?
Je to hezké. Už v pondělí jsme se byli na nové vozidlo podívat se starostkou Martinou Pospíšilovou podívat přímo ve Slatiňanech. Dostali jsme příslib, že auto ve čtvrtek kolem poledne přivezou. Sice dorazili o něco později, ale auto tu stojí a musím říct, že pro nás, pro hasiče, je to určitě silný zážitek.


Momentálně se hasiči s novým vozem teprve seznamují. Jak moc je taková instruktáž důležitá?
Je to zcela nový vůz a proti staré 706 přece jen velký skok. Auto je plné elektroniky a zástupce dodavatele teď při předávce seznamuje tři řidiče strojníky se vším, co nový vůz umí a na co si musejí dát pozor. Tihle tři se jako první kompletně s novou technikou seznámí a budou následně proškolovat ostatní řidiče. Přece jen je to nové a drahé auto, které má i jiné jízdní vlastnosti, než stará cisterna.


Kolik lidí bude s novým Vozem jezdit k zásahům?
Kompletní osádka čítá řidiče plus pět hasičů. Ale pokud se ptáte, kolik lidí bude moct usednout za volant nové cisterny, pak jsme počítali s deseti řidiči, kteří se budou střídat podle služeb.

První instruktáž absolvují řidiči strojníci. Ti pak budou ostatní řidiče, kteří nemohli být na místě přejímky, školit sami.
Nebude tak trochu tlačenice, kdo novou cisternu bude řídit?
Auto budou řídit ti, na které zrovna vyjde služba, takže by se k tomu měli dostat postupně všichni. V tuhle chvíli je ale nejdůležitější vyřídit všechny papíry včetně pojištění a pak proškolit všechny řidiče. Trochu nám to komplikuje fakt, že jsme auto dostali na začátku zimy, takže osahat si ho bude těžší, ale hasiči musejí umět jezdit i v zimě. Nicméně zatím bude nová cisterna sloužit jako druhé výjezdové vozidlo, dokud jeho ovládání nezvládnou všichni řidiči. Kromě toho má vozidlo namontován omezovač rychlosti. Na plný výkon budeme moci cisternu využít až po první garanční prohlídce, která by měla být po půl roce.


Teď, když je vozidlo otevřené, je vidět i na uloženou techniku. Podařilo se jí tam dostat víc, než do staré techniky?
Není to asi o tom, že je tam víc toho, co při zásahu potřebujeme. Spíš je to o tom, že je to nové auto a má tedy i lepší možnosti pro uložení potřebného vybavení. Je to lépe rozdělené a uspořádané. Ve staré technice vozíme prakticky totéž, jen je to víc na jednom místě, tady jsou oddělené přepážky, boxy, je to přehlednější a lépe uspořádané.

Přejímka nové cisterny sice tak trochu připomínala klasickou scénku: stěrače stírají, ostřikovače ostřikují, ale u auta za 4,5 milionu korun nelze opomenout vůbec nic.
Nové auto si asi nepřišli po jeho příjezdu prohlédnout všichni dobrovolní hasiči z Volar. Kdy budou mít možnost vidět ho všichni?
S vedením města jsme se domluvili, že máme sedmého prosince výroční členskou schůzi SDH, což je ideální příležitost pro slavnostní předání nové cisterny, tak, aby se toho mohli účastnit všichni naši dobrovolní hasiči. Veřejnosti bychom pak rádi novou techniku představili v příštím roce v létě, kdy plánujeme oslavy 140. výročí založení SDH Volary. Možná se tak stane i dřív, to ještě nevíme, přece jen máme auto dvě hodiny.


Měli jste na výrobce nového vozu specifické požadavky?
Rozhodující byla výška vozu. Abychom s ním vůbec mohli zajet do hasičárny, musel přímo výrobce snížit výšku kabiny zhruba o patnáct centimetrů.


V hasičské zbrojnici ale nemáte tolik místa, abyste tam mohli parkovat všechnu techniku?
Nové auto bude stát v první garáži, kde máme první výjezdové vozidlo, to současné se posune o garáž výš. Zbytek velkých aut máme v městských garážích v bývalých kasárnách, ale je tu problém s teplotou, protože v těchto garážích se netopí. Dokud to počasí dovolí, je v cisternách i voda, jak ale klesne teplota pod pět stupňů pod nulou, musíme vodu vypustit.


Když jste zmínil hasičárnu, plánovali jste spolu s městem, že by se ještě letos vyměnila jedna vrata. Podaří se to?
Nová vrata by se měla na hasičské zbrojnici začít montovat začátkem prosince a nebudou jen jedny, ale hned dvoje. Rozhodli jsme se, že městu přispějeme částkou sto tisíc korun na druhá vrata.