Významná památka je přístupná pouze po zarostlé cestě, a i když je o ní zmínka na informačních tabulích rozmístěných po městě a leží poměrně blízko náměstí, není příliš navštěvovaná. V prachatickém regionu přitom příliš židovských památek není.
„Samozřejmě jsme se snažili židovský hřbitov využít k zatraktivnění města. O historii židovského osídlení ve městě jsme vydali publikaci, o samotném hřbitově a jeho umístění jsou informace na tabulích. Cestu ale lépe upravit nemůžeme, není v našem vlastnictví,“ upozorňoval starosta města Petr Kubašta.
Podle jeho informací je cesta součástí pozemků patřících k budově bývalého pivovaru a je ve vlastnictví soukromých osob. Zatím je to volně přístupné, ovšem současní majitelé se údržbou nezabývají.
„Největší problém by nastal, kdyby pozemek prodali a oplotili si ho. To se ale může brzy stát, očekávám, že ohledně toho budou spory,“ upozornil starosta Kubašta s tím, že situaci na samotném hřbitově městu řešit nepřísluší.
„To, že se tam scházejí mladí, aby konzumovali alkohol, nechci komentovat. Hřbitov je v majetku Židovské obce. Je ale jasné, že kdyby bylo místo lépe přístupné, navštěvovalo by ho více lidí. Pokud se změní majitelé, budeme s nimi o takových krocích jednat. V současné době nám ale nezbývá než čekat,“ uzavřel starosta. Turistům do té doby nezbude, než hřbitov hledat.

Radek Štěpánek