Více než čtvrtina podpisů pod výzvou „K hlubinnému úložišti férově", kterou v úterý převzal za ministra průmyslu a obchodu Martina Kubu v Praze jeho náměstek Pavel Šolc, patří starostům z Prachaticka.


Podle starosty Křišťanova Martina Menšíka je to jednoznačně nejvyšší počet z lokalit vytipovaných pro případné hlubinné úložiště jaderného odpadu. „Přímo na setkání starostů v Prachaticích před týdnem mi výzvu podepsalo více než dvacet starostů včetně Prachatic, Netolic, Vimperka a dalších obcí. Nakonec se mi podařilo získat pod výzvu podpisy celkem pětatřiceti starostů z Prachaticka spolu s podpisem krajského radního Antonína Kráka," potvrdil včera Prachatickému deníku Martin Menšík.


V těchto dnech bude výzva rozeslána osobně premiérovi, na členy vlády, poslance a senátory. Dohromady se pod ni podepsalo 123 starostů z obcí nejen dotčených lokalit a zástupci dalších přibližně tří desítek občanských sdružení a organizací. Podle koordinátora výzvy Edvarda Sequense je nyní na ministrovi a obeslaných zákonodárcích, jak zareagují a dokdy odpoví. „Časový horizont pro reakci na naši výzvu není, spíše je to o slušnosti, která říká, do kdy odpovědět na dopis starostů podepsaných pod výzvou. Předpokládáme ale, že do dvou až tří týdnů bychom mohli mít odpověď od ministra průmyslu Martina Kuby. Jaká bude, těžko nyní předjímat," uvedl Edvard Sequens.


Podle jeho slov se otázkou hlubinného úložiště, výběru lokality pro jeho umístění a především postupem státu zabývala v úterý i pracovní skupina pro dialog o hlubinném úložišti. „Otevřelo se prakticky jediné zásadní téma, kterým je podvod na obce ze strany státu při výběru vhodné lokality," zdůraznil Edvard Sequens s tím, že stát zvolil po zatím neúspěšných jednáních s dotčenými obcemi silovou variantu prosazení výběru vhodné lokality. „Podle našeho názoru došlo k porušení principiálního slibu daného ministerstvem průmyslu a SÚRAO týkajícího se souhlasu obcí jako nutné podmínky k zahájení průzkumných prací v lokalitách. Je tedy třeba, aby ministerstvo začalo pracovat na obnovení důvěry obcí nejen sliby, ale konkrétními kroky," podotkl.


Dnes se tématu hlubinného úložiště bude věnovat také pořad Českého rozhlasu České Budějovice Přímá linka. Jeho hostem bude od 13 hodin právě starosta Křišťanova Martin Menšík a podle našich informací přislíbil účast v živém vysílání zástupce Správy úložišť jaderného odpadu (SÚRAO) vedoucí oddělení přípravy hlubinného úložiště Jiří Slovák. Zaznít by k výzvě mělo také vyjádření ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby.