Na dva dny přerušila odborná firma kácení stromů ve Štěpánčině parku. Do konečného termínu, který smlouva stanovila na příští pondělí, by ale mělo být vše hotovo.


Potvrdila to také Marie Peřinková, vedoucí odboru životního prostředí MěÚ Prachatice. „Většina je hotova, s kácením se bude pokračovat v pátek. Dílem je to z důvodu zhoršeného počasí a částečně i proto, že si firma potřebovala vyčistit prostor, kde se kácelo a odvézt větve a dřevo z kácení," shrnula Marie Peřinková.


Deštivé počasí je hlavní důvod, pro který se vždy musí přerušit kácení prováděné od koruny směrem dolů. Riziko, které s sebou tento způsob kácení nese, není podle Zdeňka Ilieva, majitele odborné firmy, která sanaci provádí, možné ještě zvyšovat. „Déšť samozřejmě práci komplikuje. Lana se namočí, ztěžknou a hlavně kloužou, takže lezec nemůže pracovat. Je to nebezpečné. Jakmile prší, musí se s lezecké práce přerušit," zdůraznil.


I bez zhoršených klimatických podmínek je kácení stromů stromolezeckou technikou podstatně náročnější. „Řekl bych tak o sto procent. Podstatně vyšší jsou nároky na bezpečnost práce i na člověka, který kácení provádí. Je třeba dávat pozor, aby se nepoškodily okolní stromy nebo mobiliář parku. Ale hlavně je to hodně náročné fyzicky. Člověk musí mít dobrou kondici a být i mrštný a při práci maximálně soustředěný," doplnil Zdeněk Iliev s tím, že pohybovat se ve výšce na laně s motorovou pilou a dalšími kily vybavení navíc dá zabrat.


A právě soustředěnost občas narušují lidé, kteří nerespektují ohraničený prostor. Že není kolem místa kácení páska jen tak pro nic a za nic, jsme se přesvědčili sami přímo na místě. Ve chvíli, kdy se odříznutá část při pádu odrazí od kmene, může skončit i několik metrů dál. Jaké by byly následky po střetu s několik desítek kilogramů vážícím špalkem, asi není třeba připomínat. Ani to ale některé lidi neodradí. „Najdou se všude. Je to zkrátka tak a Prachatice nejsou výjimkou. Jakmile slyší někde ve městě pilu, jdou se podívat, co se děje. I když na všech místech, kde pracujeme, je prostor opáskovaný, vždycky se najde někdo, kdo by se nejraději šel podívat pomalu až pod strom. Někdo prostě zákaz nerespektuje ze zvědavosti, jiný se přijde zeptat, co bude s tím dřevem, jestli by si ho nemohl odvézt. Důvody jsou vlastně pořád jedny a ty samé," říká Zdeněk Iliev.


A náročnější oproti běžnému způsobu kácení je už samotná příprava ještě na zemi. „Je třeba si všechno pečlivě zkontrolovat, ať už kvůli bezpečnosti, nebo proto, aby se v půlce práce nezjistilo, že se něco zapomnělo. Ono slanit zpátky na zem a pak zase lézt do koruny, to si člověk dvakrát rozmyslí," usmívá se Roman Iliev, zatímco kontroluje lana a veškeré vybavení, které bude za chvíli v koruně vysokého stromu potřebovat.