Hesla. O tom celém podle prachatické tiskové mluvčí Martiny Joklové je bezpečný pohyb po internetu. Tato otázka vyvstala ještě více v tuto chvíli, kdy na Prachaticku přibývá profilů na sociální síti, které jejich majiteli někdo ukradl, zablokoval jim přístup na ně a vystupuje pod jejich jmény. Následně láká z lidí peníze, někteří navíc přijdou o svůj přístup do emailové schránky.


„Podala jsem trestní oznámení," uvedla jedna z poškozených, která přišla o emailovou schránku. Policisté potvrzují lidové rčení, že kde není žalobce, není soudce. Pokud se poškození na policii neozvou, není šance, že by mohli být pachatelé dopadeni.


Trestný čin:Pokud někdo zneužije internetová hesla jiné osoby, aby tak mohl například disponovat jeho 
e-mailovou schránkou nebo facebookovým profilem, dopouští se trestného činu. I v tomto případě ale platí, že Policie ČR může podobné případy řešit jen v případě, že o nich ví, tedy, že je sami poškození nahlásí.


„Je samozřejmě velice obtížné takové případy rozklíčovat. Pro samotné uživatele internetu je nejdůležitější, aby měli kvalitní hesla, byli opravdu obezřetní a rozhodně nikomu neposílali žádné kódy," říká Martina Joklová.


Jak potvrzuje prachatický kriminalista, pro uživatele je těžké odhalit, že na sociální síti nekomunikuje se svým známým, ale že je jeho profil zneužitý.


„Setkala jsem se s tím, že známé někdo zneužil profil a žádal zaslání peněz. I já jsem takovou žádost dostala," potvrdila k vynalézavosti zlodějů na sociální síti Iveta Uhlíková z Netolic.


„Pokud někdo chce zaslat kód, v žádném případě nic nezasílejte, ani kdyby žádost přišla na internetu od člena rodiny," varuje tisková mluvčí.


Sofistikované způsoby mají hackeři (počítačoví zločinci, pozn. redakce), kteří v posledních měsících často obtěžují a okrádají i obyvatele prachatického okresu. Týká se to těch, kteří mají profil na sociální síti Facebook. Někteří o něj přišli, když se jim do něj hackeři nabourali, jiní jsou z takto zneužitých profilů okrádání. V posledním týdnu je takových případů hned několik. Hackeři přitvrzují. Zatímco před několika měsíci zkoušeli důvěřivost zprávami, kdy prosili cizím jménem o zaslání peněz na účet, nyní našli jednodušší a sofistikovanější způsob. Stačí jim přeposlat kód, který přijde na mobilní telefon. Nejprve se zeptají na telefonní číslo, a to navzdory tomu, že se jedná o „přítele", protože si vyberou ze seznamu přátel na ukradeném profilu na Facebooku. Následně nechají na telefonní číslo zaslat kód, který, pokud jim jej přepošlete, slouží k získání peněz prostřednictvím účtu u telefonního operátora. Zneužívají i e-mailové schránky, jak ukazuje případ z poloviny týdne.


Zneužité Facebookové profily v čase:
Neděle 26. července – V půl desáté večer dostala na Facebooku dívka ze Strunkovic nad Blanicí od svého kamaráda žádost, zda si na její telefon může nechat zaslat kód do hry. Jeho přeposlání, a to opět prostřednictvím chatu na Facebooku, ji stálo více než tisíc korun.
Pondělí 27. června – Ukazuje se, že profil na sociální síti, z něhož byla žádost odeslána, nebyl falešný, jednalo se o originální profil, ale byl tak zvaně hacknutý, jeho majitel s ním nemohl disponovat, někdo mu jej lidově řečeno ukradl.
Úterý 28. července – Ukradených profilů a napálených mladých lidí je ve Strunkovicích nad Blanicí více.
Středa 29. července – Majitelka e-mailové schránky na Seznam.cz se nemůže dostat ke svým e-mailům. Někdo se jí do schránky „naboural" a změnil heslo. K tomu se dostal poté, co na Facebooku dostala zprávu od své kamarádky z Prachaticka, v níž se dotazovala, jak se její maminka jmenovala za svobodna. Byla to totiž ověřovací otázka k e-mailové schránce.
Čtvrtek 30. července – Majitelka ukradené e-mailové schránky podává trestní oznámení na neznámého pachatele.


„Před časem mi přišla zpráva od kamarádky, zda bych jí nemohla poslat na účet čtyřicet korun, že jí chybí. Nebyla jsem u počítače, navíc mi po chvíli volala pravá majitelka profilu, ať nic neposílám, že jí někdo zneužil profil," říká o své zkušenosti Iveta Uhlíková z Netolic.


Poškození se začínají ozývat i Policii ČR. „Podala jsem trestní oznámení, někdo se mi naboural do e-mailu. Kontrolní heslo dostal v podstatě ode mne, když mi moje kamarádka napsala, že se baví se svojí mamkou a nemůžou si vzpomenout, jak se moje mamka jmenovala za svobodna. Nepřišlo mi to nijak divné. Až poté, co jsem měla zablokovaný přístup do e-mailu, mi došla souvislost.

Samozřejmě, že profil na Facebooku, z něhož zpráva přišla, byl hacknutý," uvedla další poškozená.