„Církev má v plánu opravovat kostel sv. Jakuba v centru města, a proto bude turistická atrakce, což vyhlídka z výšky rozhodně je, zavřená,“ upřesnil nedávno prachatický starosta Jan Bauer s tím, že jak město, tak vlastník objektu musí zajistit bezpečnost lidí, což by se v případě rekonstrukce střechy nedalo.
Projekt na výměnu střešní krytiny, opravu krovu a další nutné investice by měl být zrealizován v letošním roce a vyjde na třináct milionů korun. „Církev získala část finančních prostředků z dotačních programů Evropské unie, ale letošní rozpočet města počítá s příspěvkem, a to ve výši jednoho milionu korun. Stejná částka by pak měla jít z prachatické kasy i příští rok,“ doplnil Bauer k financování. Opravou kostela sv. Jakuba dojde navíc ještě k zatraktivnění místa.
Vedení města si sice uvědomuje, že vyhlídka z věže spojená také s večerními prohlídkami a divadelními představeními místního Šumavského ochotnického spolku je obrovským lákadlem, ale bezpečnost lidí je podle Bauera prvořadá. V původních diskuzích totiž byla i varianta otevření v souběhu s rekonstrukcí, ale nebylo by možné bezpečnost turistů stoprocentně zajistit. „Jisto jistě rekonstrukce neohrozí každoroční Dny duchovní hudby. Ty se budou konat i letos, jsou totiž přímo v interiéru kostela a toho by se opravy týkat neměly, nebo jen minimálně,“ ujistil prachatický starosta. V současné době tak běží výběrové řízení na dodavatele opravy a hned po jeho skončení a vypršení zákonných lhůt by se mělo začít.
Možná ani lešení nebude hyzdit historické centrum města. „Zatím ale nic není jisté, určitě ale nebude vinou oprav omezena doprava v centru,“ řekl Bauer.
O tom, že je věž kostela turisty hojně navštěvovaná, svědčí počty prodaných vstupenek. Od března do října loňského roku zdolalo schody do věže pět tisíc sedm set čtyři lidí. „Kladné ohlasy máme hlavně na noční prohlídky spojené s divadelním představením,“ uzavřel Bauer.